NIK: tylko co 20. gmina skorzystała z rządowego programu Senior-WIGOR
Autor: PAP/Rynek Seniora   20 czerwca 2017 11:09

Zaledwie 10 proc. gmin decyduje się na uruchomienie dziennych domów pomocy dla seniorów, a tylko 5 proc. skorzystało z rządowego programu Senior-Wigor - wynika z najnowszego raportu NIK. Zdaniem Izby jednym z powodów jest niewystarczające rozpoznanie potrzeb osób starszych.

NIK zwraca uwagę, że dzienne domy pomocy prowadzone przez samorządy to rozwiązanie korzystne dla dwóch stron: dla seniorów, którym pozwalają dłużej funkcjonować w dotychczasowym środowisku, nawet jeśli nie są już w pełni samodzielni oraz dla samorządów, bo kosztują mniej niż tradycyjne, całodobowe domy opieki.

Mimo tego utworzyło je tylko 10 proc. gmin. Według raportu, gminy - dla których jest to zadanie własne, ale nieobowiązkowe - uznają, że nie mają na to środków, a także niewystarczająco rozpoznają potrzeby osób starszych na własnym terenie. Nie mają długofalowej strategii wobec seniorów i działają doraźnie, bez prognoz.

W 2016 r. w Polsce funkcjonowało 295 dziennych domów pomocy, z czego 123 utworzone w ramach programu Senior-WIGOR. Gminy w całym kraju dysponują zaledwie 15 tys. miejsc w dziennych domach. Z programu Senior-WIGOR dotychczas skorzystało zaledwie ok. 5 proc. gmin, a w 2016 r. środki przeznaczone z budżetu państwa na ten cel wykorzystano jedynie w 30 proc.

Według GUS, w ciągu najbliższych 25 lat co czwarty Polak osiągnie wiek co najmniej 65 lat, a udział grupy wiekowej 65+ w populacji w 2050 r. ulegnie podwojeniu - będzie to ok. 12 mln osób.

NIK zwraca uwagę, że z tego względu konieczne jest większe udostępnienie interdyscyplinarnych form pomocy, które aktywizują seniorów i przeciwdziałają wykluczeniu ich ze społeczeństwa. Jedną z form takiego wsparcia jest umożliwienie osobom starszym pobytu w dziennych domach pomocy. Dzięki temu seniorzy, mimo utraty pełnej samodzielności, mogą w dalszym ciągu funkcjonować w dotychczasowym środowisku. Opóźnia to potrzebę korzystania z pomocy instytucjonalnej, czyli pobytu w placówce całodobowej opieki, jaką jest dom pomocy społecznej. Taka pomoc jest także korzystniejsza finansowo dla gmin, bo o wiele tańsza od opieki całodobowej w DPS-ach.

NIK podkreśla, że te samorządy, które prowadzą dzienne domy pomocy (zarówno te działające od wielu lat, jak i uruchomione w ramach Senior-WIGOR) zapewniły w nich skuteczne wsparcie seniorom. Zadowolenie z oferowanych zajęć wyrażają sami pensjonariusze. Także kierowanie osób starszych do DDP i przyznawanie im pomocy funkcjonowało prawidłowo.

We wszystkich skontrolowanych dziennych domach pomocy praca z podopiecznymi koncentrowała się na działaniach aktywizujących: łagodzących poczucie osamotnienia, zapewniających utrzymania więzi ze środowiskiem i wyzwalających aktywność społeczną. Duże ośrodki miejskie zapewniały świadczenia opiekuńcze, porady lekarskie, pielęgniarskie i zajęcia rehabilitacyjne oraz edukacyjno-kulturalne. Mniej zasobne gminy zapewniły pomieszczenia, w których seniorzy mogli się spotykać, a działalność personelu koncentrowała się na przeciwdziałaniu marginalizacji i wykluczeniu społecznemu. Zapewniano też gorący posiłek oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów codziennych i załatwianiu spraw urzędowych.

Jednak dostępność tej formy pomocy pozostaje na bardzo niskim poziomie, m.in. dlatego, że utworzenie i prowadzenie placówki DDP jest jednym z nielicznych zadań gminy w zakresie pomocy społecznej, które nie ma charakteru obowiązkowego. Domy takie prowadzi ok. 10 proc. samorządów. Zdaniem NIK problemem jest to, że przesłanką tworzenia nowych placówek nie są rzeczywiste i rozpoznane potrzeby lokalnych mieszkańców, lecz potencjał ekonomiczny samorządów - mieszkańcy uboższych samorządów mają mniejszą możliwość skorzystania z tej formy pomocy.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR