NIK zapowiada kontrolę całego systemu hospicyjnego w Polsce

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 czerwca 2018 17:19


NIK zapowiada kontrolę całego systemu hospicyjnego w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kontrola przeprowadzona przez NIK w Kujawsko-Pomorskim Oddziale NFZ wykazała ograniczenia w opiece paliatywnej i hospicyjnej. - Przygotowujemy kontrolę systemu hospicyjnego w całej Polsce - poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

- Nie wszyscy potrzebujący mogli liczyć na paliatywną i hospicyjną opiekę domową. Prawie jednej czwartej pacjentów ograniczono liczbę porad lekarskich lub wizyt pielęgniarskich. Nie wszyscy mogli też liczyć na opiekę psychologa lub wykonanie badań USG i RTG. Takie są ustalenia NIK pod kontroli rozpoznawczej w bydgoskim oddziale NFZ i największe w regionie firmie świadczącej pacjentom pomoc - wskazał Kwiatkowski, którego wypowiedź w tej sprawie zamieszczona jest na stronie internetowej NIK.

Kontrola dotyczyła okresu od 2014 do pierwszej połowy 217 roku. NIK wskazuje, że mimo faktu rokrocznego wzrostu nakładów na ten cel w woj. kujawsko-pomorskim, nadal istnieją niedobory. Zdaniem NIK nie można ustalić dokładnej liczby pacjentów, którzy mieli w tym okresie ograniczone prawo do godnej śmierci w warunkach domowych. Takie szacunki są niemożliwe, gdyż oddział NFZ nie prowadzi analiz w tym zakresie. NIK wskazuje, że wiedza bydgoskiego oddziału NFZ mogłaby być większa, gdyby zbierane były dane odnośnie czasu oczekiwania pacjentów na świadczenia, kontrolowane i weryfikowane były zgłaszane nadwykonania, a także przyczyny niewykonania limitu świadczeń.

- Kontrola rozpoznawcza wykazała, że w obecnej sytuacji oddział NFZ w Bydgoszczy nie jest w stanie określić rzeczywistego zapotrzebowania na świadczenia, a w związku z tym optymalnie zaplanować środków na ich zaspokajanie. Kwota przeznaczona w tym województwie na opiekę paliatywną i hospicyjną (łącznie blisko 67 mln zł) jest co prawda jedną z wyższych w kraju, jednak wciąż nie pozwala na objęcie opieką domową wszystkich potrzebujących - dodał Kwiatkowski.

Prezes NIK wskazał też, że stwierdzono również liczne błędy formalne, m.in. braki w dokumentacji medycznej oraz świadczenie opieki wykonywanej przez personel bądź podwykonawcę, które nie zostało wcześniej zgłoszone do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.

- Zwłaszcza brak bieżącego prowadzenia kart wizyt stwarzał ryzyko, że po upływie czasu pacjent nie będzie w stanie świadomie ich potwierdzić. W konsekwencji niemożliwa stanie się weryfikacja czy świadczenie zostało zrealizowane poprawnie. Sytuację mogłaby poprawić systematyczne kontrola prowadzona przez bydgoski NFZ. Niestety, w okresie od 2014 do 2017 r. żaden ze świadczeniodawców nie został skontrolowany przez oddział - zakończył Kwiatkowski.

Zdaniem NIK, są jednak również pozytywne elementy związane ze świadczeniem tej pomocy w woj. kujawsko-pomorskim, m.in. fakt, że świadczeniodawca nie ograniczał swoich obowiązków do ustawowego minimum, a nawet z własnej inicjatywy oferował osobom potrzebującym dodatkową pomoc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR