Nowa inicjatywa: po hospitalizacji opieka krótkoterminowa dla niesamodzielnych

RYNEK OPIEKI

Autor: WOK/Rynek Seniora   26 kwietnia 2016 10:29


Nowa inicjatywa: po hospitalizacji opieka krótkoterminowa dla niesamodzielnych Bywa, że ustały przyczyny hospitalizacji, ale pacjent nie może od razu wrócić do domu. Fot. Fotolia

Sytuacje, w których pacjenci szpitali nie wymagający już hospitalizacji nie mogą zaraz po wypisie wrócić do domu, zdarzają się coraz częściej. - Postanowiliśmy ułatwić ludziom odnalezienie się w takim swoistym, przejściowym okresie - mówi Renata Ruman-Dzido, prezes zarządu Szpitala Wojewódzkiego w Opolu sp. z o.o

Dlatego z myślą o takich osobach oraz ich bliskich Szpital Wojewódzki w Opolu uruchomił ośrodek opieki krótkoterminowej.

Jak przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prezes Ruman-Dzido, otwarcie takiego ośrodka to efekt "słuchania ludzi".

- Pomysł powstał po wielu dyskusjach z ordynatorami, lekarzami i pielęgniarkami. Wskazywali, że zdarza się przedłużać hospitalizacje z przyczyn, nazwijmy je socjalnych, a nie ze wskazań medycznych - mówi Renata Ruman-Dzido.

Aby odnaleźć się nowej sytuacji
Bywa, że ustały przyczyny hospitalizacji, ale pacjent nie może od razu wrócić do domu. Powody są różne. Czasami rodzina chorego jeszcze się nie odnalazła w tej zupełnie nowej sytuacji życiowej. Krewni nie chcą zostawiać takiej osoby np. z Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, jednak potrzebują kilku-kilkunastu dni, aby przygotować się do sprawowania opieki w domu.

- To poważne wyzwanie, kiedy bliscy niesamodzielnej osoby są aktywni zawodowo. Potrzebują trochę czasu - chodzi np. o zatrudnienie opiekuna czy rezygnację z pracy, przystosowanie mieszkania itp. - wylicza prezes opolskiej lecznicy.

Tłumaczy: - Postanowiliśmy ułatwić ludziom odnalezienie się w takim swoistym, przejściowym okresie. Stąd możliwość wykupienia w naszym ośrodku pobytu i opieki - maksymalnie do 30 dni. Pamiętajmy, że jest to usługa krótkoterminowa, nie mająca nic wspólnego z długoterminową opieką - zastrzega.

Zwraca uwagę, że zapotrzebowanie na tego typu świadczenia będzie wzrastało przede wszystkim ze względów demograficznych - osób w podeszłym wieku przybywa.

Samo życie, czyli ośrodek wytchnienia
Oczywiście jest pewna grupa osób, które - mówiąc niezbyt elegancko - chcą się pozbyć schorowanego, niesamodzielnego członka rodziny. Jednak to nie z myślą o nich opolski szpital uruchomił te 11 miejsc w ramach opieki krótkoterminowej.

- Jest to propozycja dla ludzi, którzy wbrew przeciwnościom losu chcą podjąć ten nierzadko wręcz heroiczny wysiłek, aby pogodzić swoje liczne obowiązki rodzinne i zawodowe z zapewnieniem bliskim opieki pielęgnacyjnej w warunkach domowych - podkreśla Renata Ruman Dzido.

Przypomina, że z drugiej strony, także ci rodzinni opiekunowie od czasu do czasu potrzebują odpoczynku, podreperowania zdrowia, pobytu w sanatorium, czy chociażby kilkudniowego wyjazdu na uroczystość rodzinną.

- W takich życiowych sytuacjach mogą powierzyć opieką nad bliską im osobą naszemu ośrodkowi, który staje się dla takich opiekunów miejscem wytchnienia - tłumaczy.

Ośrodek wypełnia lukę
Prezes Ruman-Dzido wskazuje na jeszcze jeden ważny aspekt funkcjonowania takiego ośrodka. - Zamiast naciskać na lekarzy, by wypisywali pacjentów nie wymagających już hospitalizacji, mam alternatywę: możemy zaproponować takim osobom oraz ich bliskim skorzystanie z przejściowej opieki krótkoterminowej.

11-łóżkowy ośrodek w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu wypełnia więc kolejną lukę w systemie opieki nad osobami, które nie wymagają już hospitalizacji i świadczeń typowo medycznych, ale potrzebują przede wszystkim opieki.

Świadczenie "przejściowej" opieki krótkoterminowej oczywiście nie jest kontraktowane przez NFZ. To dodatkowa oferta komercyjna, której zasady opolski szpital - funkcjonujący jako spółka - określa w regulaminie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.