Nowa ustawa o opiece paliatywnej spełni oczekiwania Niemców?

RYNEK OPIEKI

Autor: www.dw.com/Rynek Seniora   03 listopada 2015 10:49


Nowa ustawa o opiece paliatywnej spełni oczekiwania Niemców?   Niemcy chcą wydać na system opieki paliatywnej i hospicyjnej dodatkowe 200 mln euro. Fot. Fotolia

W czwartek, 5 listopada br. niemiecki Bundestag zatwierdzić ma zmiany w ustawie o opiece paliatywnej i hospicyjnej. Niemcy chcą wydać dodatkowe 200 mln euro na poprawę tego systemu. Zdaniem części tamtejszych polityków to zdecydowanie za mało.

Dyskusji nad ustawą towarzyszy publikacja raportu Fundacji Bertelsmanna.

Według raportu tylko 6 proc. Niemców chce umrzeć w szpitalu. Trzy czwarte wolałoby umrzeć we własnych czterech ścianach, ale dane jest to tylko 20 proc. pacjentów. Co dziesiąty chętnie skorzystałby w ostatniej fazie swojego życia z opieki hospicyjnej - w rzeczywistości możliwe jest to tylko dla 3 proc. Prawie co trzecia starsza osoba umiera w domu opieki - chce tego tylko 2 proc.  

Raport opiera się na trzech analizach rozpatrujących m.in. regionalne różnice w ofertach opieki paliatywnej i hospicyjnej. Wynika z nich, że decydująca dla rodzaju opieki nad ciężko chorym lub starszym człowiekiem jest oferta medyczna w jego miejscu zamieszkania. Tam, gdzie jest wielu lekarzy ze specjalizacją medycyny paliatywnej, więcej ludzi może umierać w domach.  

Dzień po dyskusji nad ustawą o opiece paliatywnej niemieccy posłowie będą głosowali nad ewentualną nową ustawą dotyczącą eutanazji. Przedłożone inicjatywy ustawodawcze sięgają od całkowitego zakazu wspomaganego samobójstwa, poprzez ograniczony zakaz dotyczący zorganizowanego wspomaganego samobójstwa, po wyraźne dopuszczenie w przypadku lekarzy i upoważnionych organizacji aktywnej pomocy w samobójstwie.

Więcej: www.dw.com

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.