Nowe pomysły Enel-Medu: obsługa mieszkań asystowanych i współpraca z niemieckimi płatnikami

RYNEK OPIEKI

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   12 października 2016 13:40


Nowe pomysły Enel-Medu: obsługa mieszkań asystowanych i współpraca z niemieckimi płatnikami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Enel-Med nie wycofuje się z inwestowania w rynek opieki nad osobami starszymi, ale w związku z szybkim tempem rozbudowy własnej sieci centrów medycznych zmienia strategię. Prezes Adam Rozwadowski zdradza, że sonduje możliwość przepływu kapitału za opiekę z niemieckich kas chorych do Polski, rozmawia z deweloperami o partnerstwie przy tworzeniu mieszkań dla starszych w formule „assisted living” i planuje wdrożyć usługi opieki domowej dla seniorów.

Rynek Seniora: - Dwa lata temu grupa Enel-Med zapowiadała budowę sieci domów opieki w zachodniej Polsce, głównie dla niemieckich seniorów. Po problemach z finansowaniem ze strony Planet Group Investment ta linia inwestycyjna została zawieszona. Czy coś się w tej materii zmieniło? 
Adam Rozwadowski, prezes zarządu CM Enel-Med:
 - Rozmowy są prowadzone, ale już nie z Planet Group Investment, a z innym partnerem.

Koncentrują się one na znalezieniu pomostu do nawiązania relacji z niemieckimi kasami chorych. Chcemy w ten sposób wysondować możliwość transferu niemieckich pacjentów do Polski - a wraz z nimi również transferu kapitału. Chodzi o to, żeby emeryt zza zachodniej granicy nie płacił w Polsce za opiekę tylko z własnej kieszeni, ale głównie za pośrednictwem kasy chorych.

Jeśli ten kierunek uda się „udrożnić”, wówczas nasza skłonność do inwestowania w tak zlokalizowane domy seniora zdecydowanie wzrośnie. Bo liczenie na indywidualnych klientów, którzy płacą sami za pobyt, jest w tym przypadku dla Enel-Medu zbyt ryzykowne.

- Czy Polska jest pierwszym krajem, który chce nawiązać tego typu relacje z kasami chorych z Niemiec?
- Nie. Takie kanały funkcjonują już w przypadku Węgier i Słowacji. Na razie rozmawiamy z partnerem, który może pomóc nam w stworzeniu podobnego transferu, gdyż zna niemieckie realia systemu ochrony zdrowia. Gdy pomysł wypali, wówczas poszukamy partnerów finansowych do zbudowania infrastruktury, zapewne też będziemy posiłkowali się kredytem.

- A co z ta drugim pomysłem, który państwo komunikowali pod koniec 2015 r., tuż po zakupie spółki Jovimed wraz z ośrodkiem opieki długoterminowej w Ksawerowie pod Łodzią? Enel-Med chciał budować domy seniora w dużych polskich aglomeracjach. 
- Przyjęliśmy optykę, że nie będziemy bezpośrednio finansować budowy tych obiektów. Względy finansowe są dla nas bardzo istotne, ponieważ bardzo intensywnie rozwijamy infrastrukturę związaną z przychodniami i nie możemy sobie obecnie pozwolić na to, by inwestować w tak kapitałochłonne projekty. Ale szukamy innych możliwości zrealizowania tej ścieżki biznesowej.

- Czyli?
- Prowadzimy rozmowy z deweloperami, by realizować w dużych miastach budowy nie tyle klasycznych domów seniora, co mieszkań z formule assisted living, czyli po polsku mieszkań asystowanych, asekurowanych. To domy, w których osoby starsze - jeszcze samodzielne - wykupują mieszkania dedykowane specjalnie dla nich. Mają w nich zapewnioną opiekę medyczną i opiekę typu consierge, czyli pomoc w sprawach codziennych.

- Jaka byłaby zatem rola Enel-Med w takich projektach?
- Inwestorem byłaby firma deweloperska, która również wybierałaby lokalizacje i dysponowała terenami pod budowy, natomiast nasz podmiot byłby odpowiedzialny za późniejszą administrację takiego obiektu, zarówno ze strony medycznej, jak i pozamedycznej.

Staramy się dotrzeć do szerokiej grupy deweloperów, tak żeby zainteresować nie tylko tych w Warszawie, ale też w innych, dużych aglomeracjach. Dlatego w dużych, bo wówczas szansa na sprzedaż tego typu mieszkań będzie największa. Mieszkania w opisywanej formule z powodzeniem rozwijają się już od lat 90-tych w USA.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR