Nowe uprawnienia dla pielęgniarek: to poprawi opiekę nad przewlekle chorymi
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   25 stycznia 2016 14:41

Zdobycie uprawnień przez pielęgniarki i położne w zakresie samodzielnej ordynacji wyrobów medycznych oraz leków zdecydowanie poprawi opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi. Wzmocni też prestiż samej profesji - przekonuje dr Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, z-ca dyr. ds. pielęgniarstwa, NZOZ Szpital Lipno sp. z o.o.

Rynek Zdrowia: Od 1 stycznia pielęgniarki i położne mogą wystawiać chorym recepty na niektóre leki, zlecenia na wyroby medyczne oraz zlecać wybrane badania. Czy to już działa, skróciły się kolejki do wypisywania recept?
Dr Mariola Rybka
: Na razie tylko mała grupa pielęgniarek i położnych faktycznie posiada uprawnienia do tego, aby wypisywać recepty i zlecenia na wyroby medyczne. 

Trzeba pamiętać, że zanim pielęgniarka będzie mogła ordynować leki musi ukończyć określone szkolenie, a te dopiero ruszają. Ale trzeba powiedzieć, że jest duże zainteresowanie tymi kursami. Nie tylko pielęgniarki chcą nabyć nowe kwalifikacje, ale podmioty ( POZ, opieka długoterminowa domowa oraz hospicja domowe), w których pracują pielęgniarki, zabiegają o takie szkolenia dla swoich pracowników. Tak przynajmniej wygląda to w województwie kujawsko-pomorskim.

- Czyli środowisko pielęgniarek i położnych jest zadowolone ze zmiany przepisów?
- Z dwóch powodów. Po pierwsze przełoży się to bezpośrednio na korzyści dla naszych pacjentów, a w szczególności ułatwi realizację świadczeń zdrowotnych, skróci czas oczekiwania chorych na te świadczenia oraz pozwoli na bieżącą ocenę skuteczności, np. stosowanych opatrunków. Po drugie współczesne pielęgniarstwo polskie wzorem krajów zachodnich rozwija się bardzo szybko.. Pielęgniarki mają prawo wypisywania recept np. w Australii, Irlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.

Ordynowanie leków, wyrobów medycznych to nie obowiązek a przywilej dla pielęgniarek i udogodnienie dla pacjentów. Decydenci oraz nasza korporacja zawodowa dostrzegli, że wiedza oraz kompetencje pielęgniarek są na wysokim poziomie. Nadanie im nowych uprawnień zwiększa tym samym naszą rolę w opiece nad pacjentem. Szczególnie jest to zauważalne w opiece długoterminowej, paliatywnej i środowiskowej.

Dla przykładu. Do tej pory pielęgniarka, która opiekowała się przewlekle chorym, cierpiącym z powodu ran przewlekłych (odleżyny, owrzodzenia żylne, tętnicze, stopa cukrzycowa) - co jest bardzo częstym problemem np. u chorych w wielochorobowością i długotrwale unieruchomionych - nie mogła sama ordynować żadnego z opatrunków specjalistycznych.

Chociaż to właśnie ona najlepiej oceniła stan rany, jej rozległość i stopień uszkodzenia. Nierzadko lekarz przy przepisywaniu opatrunków specjalistycznych sugerował się właśnie opinią pielęgniarki co do rodzaju opatrunku, bo to ona posiadała wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie dużo większą niż lekarz.

Zwiększy się też wachlarz możliwości reagowania profilaktycznego. Pielęgniarka będzie mogła zaoferować choremu np. materac przeciwodleżynowy, który może go uchronić przed powstaniem np. odleżyn. Znając warunki zdrowotne chorego będzie mogła otoczyć go kompleksową opieką.

- Czy pielęgniarki nie mają żadnych obaw związanych z tymi zmianami?
- Oczywiście mają, ponieważ każda zmiana budzi niepokój. Ordynacja leków, opatrunków i środków żywieniowych wymaga wiedzy z zakresu farmakologii klinicznej, znajomości aktów prawnych określających zasady i zakres ich refundacji, a także pociąga za sobą konsekwencje prawne. 

Te ostatnie, czyli odpowiedzialność prawna i finansowa, są powodem obaw środowiska. W rozmowach z koleżankami pielęgniarkami zawsze podkreślam, że każde nasze działanie jest obarczone odpowiedzialnością za zdrowie i życie pacjenta i każda pomyłka grozi odpowiedzialnością zawodową, cywilną lub też karną.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.