Nowy Sącz: nowy oddział w hospicjum rusza bez kontraktusadeczanin.info/Rynek Seniora - 13 grudnia 2016 10:56


Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Sądeckim Hospicjum (Małopolskie) ruszy 2 stycznia przyszłego roku.

W placówce będzie miało zapewnioną całodobową opiekę maksymalnie dziesięcioro pacjentów przewlekle chorych. Utrzymanie oddziału wzięło na swoje barki hospicjum, część jednak kosztów będą musieli pokryć sami pacjenci albo ich rodziny.

- Z uruchomieniem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego nie mogliśmy dłużej czekać - mówi Leszek Zegzda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum. - Mam nadzieję, że wcześniej czy później podpiszemy kontrakt z NFZ na funkcjonowanie tej placówki.

Ten oddział na razie nie ma zawartego kontraktu z NFZ, choć starania o to prowadzone były od wielu miesięcy.

Po rozmowach w NFZ placówka będzie miała za to większy kontrakt na opiekę hospicyjną. Do tej pory dysponowała 21 łóżkami hospicyjnymi. Od stycznia 2017 roku będzie mieć ich 26. Z tej liczby NFZ będzie finansował pobyt 22 pacjentów.

Większe finansowanie opieki hospicyjnej przełożyło się na to, że prowadzący Sądeckie Hospicjum zdecydowali się, mimo braku kontraktu z NFZ, na uruchomienie od nowego roku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

ZOL w ramach Sądeckiego Hospicjum dysponuje dwudziestoma dwoma miejscami. Przygotowanych jest 10 dwuosobowych pokoi. Są też dwa jednoosobowe. Zakład posiada także salę fizykoterapii oraz salę do zajęć dydaktycznych z pacjentami. 

- Na razie do dyspozycji pacjentów udostępnimy 10 łóżek – stwierdza dyrektor hospicjum.

Więcej: www.sadeczanin.info