Nowy ŚDS w Białej Podlaskiej: podopieczni od trzydziestu kilku do dziewięćdziesięciu lat

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 stycznia 2018 10:55


Nowy ŚDS w Białej Podlaskiej: podopieczni od trzydziestu kilku do dziewięćdziesięciu lat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Środowiskowy dom samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi otwarto poniedziałek (8 stycznia) w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Placówka została stworzona wspólnym wysiłkiem rządu i samorządu - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ośrodek jest placówką pobytu dziennego dla 30 dorosłych osób, z różnymi zaburzeniami czynności psychicznych takich jak zaburzenia osobowości, zaburzenia depresyjno-lękowe, zespół otępienny (w tym choroba Alzheimera).

Powstał w zmodernizowanym obiekcie należącym do miasta. Biała Podlaska otrzymała na realizację inwestycji dotację z budżetu państwa w wysokości 760 tys. zł, a ponad 200 tys. zł stanowił wkład własny miasta. - Ta placówka została stworzona wspólnym wysiłkiem (…) Najlepsze są takie inicjatywy, które tworzone są wspólnie razem z samorządem - powiedziała Rafalska podczas otwarcia ośrodka.

Rafalska powiedziała, że w kraju jest prawie 800 środowiskowych domów samopomocy, z których korzysta 29 tys. uczestników. - Na ten cel w tym rozpoczętym już 2018 roku przeznaczymy ponad 70 mln zł. Kwoty na jednego uczestnika w ostatnich latach znacząco wzrosły; pozwala to na podniesienie standardu opiekuńczego - zaznaczyła minister.

Nowy ŚDS w Białej Podlaskiej będzie czynny od poniedziałku do piątku. Z podopiecznymi będzie pracowała wykwalifikowana kadra: instruktorzy terapii, psycholog i pielęgniarka. Zajęcia będą prowadzone w pracowni artystycznej, kulinarnej, kulturalno-oświatowej oraz w świetlicy. Uczestnicy w ramach terapii otrzymają jeden ciepły posiłek.

- Mamy uczestników w wieku od trzydziestu kilku do dziewięćdziesięciu lat. Zapewniamy im pobyt dzienny przez dziewięć godzin. Wzmacniamy te osoby w ich codziennym funkcjonowaniu. To pozwala ich opiekunom być aktywnym zawodowo - powiedziała kierownik ośrodka Anna Hordejuk-Lipka.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej jest 57. tego typu ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w woj. lubelskim. 31 z nich to jednostki gminne, a 25 - powiatowe. 13 jednostek prowadzą organizacje pozarządowe na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego. Łącznie oferują ponad 1,1 tys. miejsc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR