Nowy zawód na rynku - opiekun seniora. Czy można im zaufać?
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   30 sierpnia 2014 16:49

Na rynku przybywa osób podających się za opiekunów, a nieposiadających odpowiedniego przygotowania w tym zakresie - twierdzą specjaliści.

Coraz więcej rodzin staje przed dylematem: co zrobić ze swoimi rodzicami, dziadkami, którzy z racji wieku i stanu zdrowia przestają być samodzielni? W kraju brakuje ośrodków wspierających rodziny w takich sytuacjach. Dlatego coraz częściej na rynku poszukiwani są tzw. opiekunowie osób starszych.

Nasze społeczeństwo starzeje się. Analitycy zwracają uwagę, że Polska od wielu lat plasuje się w pierwszej trzydziestce krajów demograficznie starych na świecie. Z prognoz GUS wynika, że liczba osób w wieku emerytalnym zwiększy się do 9,6 mln w roku 2030.

W 2032 r. co czwarty Polak będzie miał skończone 60 lat. Trzykrotnie wzrośnie odsetek osób po 80. roku życia.

Jak podkreślają eksperci, dłuższe ludzkie życie jest zjawiskiem bardzo pozytywnym - pod warunkiem, że na starość zachowa się zdrowie i sprawność. Jak mówił nam wcześniej prof. Piotr Błędowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, w Polsce dopiero jednak dojrzewamy do systemowego objęcia seniorów rozwiązaniami, które umożliwiają im aktywny udział w życiu społecznym.

Kiedyś za granicą, teraz i w kraju?
Te braki w polityce senioralnej powodują, że główny ciężar opieki nad osobami starszymi spada na ich rodziny i pomoc społeczną. Na rynku zaś coraz częściej są poszukiwane osoby, które by wsparły rodziny w opiece nad ich seniorami, pracując u nich w domach.

Do niedawna polscy opiekunowi osób starszych głównie znajdowali zatrudnienie w Anglii, Niemczech czy Włoszech. Dziś popyt na takie usługi odczuwalny jest i w kraju.

Jak zauważa Urszula Murawska z Urzędu Pracy w Warszawie zdarzają się oferty pracy dla opiekunów osób starszych, ale niewiele osób szukających zatrudnienia jest zainteresowanych pracą w tym charakterze.

Urzędnicy spodziewają się jednak, że z każdym rokiem zawody paramedyczne, opiekuńcze, zawody związane z ułatwianiem życia, rehabilitacją osób starszych i szeroko rozumianą opieką, wsparciem i pomocą osobom starszym czy chorym będą coraz bardziej potrzebne.

Dlatego w stołecznym urzędzie organizowane są specjalistyczne szkolenia dla osób, które są zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji do pracy w tym zawodzie.

Ofert kształcenia dla chętnych do pracy w tym sektorze jest coraz więcej. Nie unikają ich nawet renomowane uczelnie medyczne. Oferty studium o kierunku "Opiekun osób starszych" można znaleźć na uczelniach we Wrocławiu, Chełmie, Poznaniu, Warszawie, Gnieźnie, Łodzi, Opolu, Szczecinie.

Almamer Szkoła Wyższa w Warszawie powołała z kolei studia na kierunku "Opiekun medyczny osób starszych, chorych i niepełnosprawnych z elementami rehabilitacji''.

Kogo opiekun nie zastąpi
Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, zwraca jednak uwagę, że na rynku przybywa osób podających się za opiekunów, a nieposiadających odpowiedniego przygotowania w tym zakresie.

- Oczywiście na rynku jest za mało pielęgniarek, by zapewnić potrzebną opiekę wszystkim seniorom. A popyt rodzi podaż. Więc lukę próbuje się wypełnić tzw. opiekunami. Czy to źle? Nie, o ile opiekunem nie staje się osoba po 4-dniowym kursie - zwraca uwagę nasza rozmówczyni.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.