Odpłatność za opiekę: nie można wymagać zaradności finansowej od osób niedołężnych

RYNEK OPIEKI

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   25 stycznia 2016 13:39


Odpłatność za opiekę: nie można wymagać zaradności finansowej od osób niedołężnych WSA w Krakowie uznał, że wymaganie wobec osób przewlekle chorych dbania o finanse w celu opłacenia opieki jest niesłuszne. Fot. archiwum

W kwietniu 2015 r. małżonkowie w wieku powyżej 80 lat wnieśli o poszerzenie bezpłatnych usług opiekuńczych świadczonych w ich miejscu zamieszkania na dni wolne od pracy. Otrzymali odmowę i rekomendację, by sprzedali grunty rolne i sami sfinansowali dodatkową opiekę. 30 grudnia 2015 r. sąd w Krakowie orzekł, że niesłusznie.

Z wcześniejszych ustaleń urzędników wynikało, że małżonkowie są osobami przewlekle chorymi, pozostają w stałym leczeniu i oboje mają orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym. Nie mają dzieci ani rodziny, która mogłaby zapewnić im pomoc w tym zakresie.

Przyznano im bezpłatną pomoc w formie usług opiekuńczych w wymiarze po 6 godzin dziennie 5 dni w tygodniu. W dni wolne od pracy korzystali z odpłatnych usług świadczonych poza pomocą społeczną, z której jednak, z uwagi na zbyt wysokie w stosunku do ich możliwości stawki, musieli zrezygnować.

W odpowiedzi na wniosek małżeństwa o bezpłatną opiekę również w dni wolne od pracy urzędnicy stwierdzili, że dotychczasowy zakres świadczonych usług jest wystarczający, a małżonkom zaproponowano sprzedaż ich gruntów rolnych i opłacanie opieki ze środków z transakcji. Na to się jednak nie zgodzili i finalnie odwołali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Sąd uznał, że taka transakcja wymaga dyspozycji intelektualnej i fizycznej, więc urzędnicy nie mogą stawiać tego typu wymagań wobec osób starych i niedołężnych i oczekiwać od nich zapobiegliwości życiowej.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.