Okiem opiekunki, czyli blaski i cienie pracy w domu pomocy społecznej

RYNEK OPIEKI

Autor: dziennik.pl/Rynek Seniora   12 sierpnia 2016 14:26


Okiem opiekunki, czyli blaski i cienie pracy w domu pomocy społecznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jedna z opiekunek osób starszych w rozmowie z portalem dziennik.pl opowiada o meandrach i absurdach pracy z osobami starszymi w polskim, publicznym DPS-ie. Jako praktyk łamie przy tym kilka stereotypów o domach pomocy - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Anonimowa opiekunka jest pracownicą jednego z publicznych DPS-ów działających na północy Polski. W rozmowie zwraca uwagę przede wszystkim na braki kadrowe - szczególnie podczas dyżurów nocnych. Według jej informacji w DPS-ie jest zakwaterowanych "dużo ponad sto" osób, a nocą na wszystkich podopiecznych przypada zwykle pięć osób personelu - pielęgniarka, pokojowe i opiekunowie.

Innym problemem według pracownicy są przepisy, które uniemożliwiają opiekunkom dostęp do informacji o chorobach pacjentów. Przez to nie mogą podać danych lekarzowi podczas "wyjazdowej" wizyty z chorym ani zabierać ze sobą dokumentów choroby. Gdy trzeba wykonać czynności pielęgnacyjne osoby zakażonej np. gronkowcem lub żółtaczką - a są takie przypadki - dopiero nieoficjalne informacje od pielęgniarek pozwalają zastosować odpowiednie środki ochronne. 

Opiekunka tłumaczy, że do DPS-u trafiają m.in. ludzie samotni albo tacy, którymi rodzina nie chce lub nie może się zająć. - Większość z nich jest bardzo pasywna. Mimo różnorodnych zajęć, jakie są im oferowane, wolą pozostawać bezczynni, a my nie możemy ich do niczego zmuszać - mówi. Według kobiety efekt tego jest taki, że podopieczni w nocy są nadmiernie aktywni.

Jednocześnie opiekunka podkreśla, że zakwaterowani nie narzekają na warunki w DPS-ie. Jedzenie jest smaczne i jest go dużo, nie brakuje leków, jest też należyta opieka lekarska. 

Więcej: www.dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR