Olsztyn przekazał grunty pod budowę hospicjumPAP/Rynek Seniora - 22 maja 2018 10:07


Ponad 20-arową działkę z 99-proc. bonifikatą otrzymało od miasta hospicjum "Palium" w Olsztynie. Przy ul. Metalowej ma powstać ośrodek opieki paliatywnej dla 40 osób. Obecnie stowarzyszenie prowadzi hospicjum dla 20 osób na zapleczu jednego z budynków Szpitala Miejskiego.

W poniedziałek podpisano akt notarialny w sprawie nieruchomości.

- Gdy wprowadzaliśmy się do budynku szpitala 16 lat temu, to miało być rozwiązanie tymczasowe i dlatego kilka lat temu rozpoczęliśmy starania o wykup działki. Dziś jestem szczęśliwa, że udało nam się zakończyć ten etap formalności i rozpocząć poważne starania o fundusze. Mając działkę możemy już przygotowywać projekt - podkreśliła w poniedziałek (21 maja) prezes zarządu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego "Palium" Teresa Kocbach.

Aby doszło do sprzedaży, na terenie przeznaczonym pod inwestycję uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Następnie decyzje o przekazaniu nieruchomości z bonifikatą podjęli prezydent Olsztyna i rada miasta. Na podstawie tych dokumentów działka została sprzedana stowarzyszeniu "Palium" za symboliczną kwotę ok. 4,5 tys zł. Wraz z kosztami związanymi z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży to suma nieco ponad 8 tys zł. Tymczasem wartość działki to 453 tysiące złotych.

- Nie mam wątpliwości, że ze względu na ogrom potrzeb, taka pomoc stowarzyszeniu to dobra inwestycja. Nie każdy ma możliwość zagwarantowania bliskim opieki paliatywnej, a szpitale nie są do tego przygotowane. W hospicjum podopieczni znajdą profesjonalną opiekę - ocenił prezydent Piotr Grzymowicz.

Na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne "Palium" w Olsztynie ma dziesięć lat na budowę hospicjum. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku, sprzeda lub wykorzysta nieruchomość na inne cele, będzie musiało zwrócić udzieloną bonifikatę.