Opieka długoterminowa: olbrzymie braki i potrzeby szybko rosnącego rynku
Autor: Szymon Piątkowski, Grzegorz Ciężadło/Rynek Seniora   18 grudnia 2015 11:02

W ciągu najbliższych 20 lat liczba osób wieku powyżej 65 lat w Polsce wzrośnie o około 3 mln, czyli do 8,5 mln. Od 2-8% będzie rosła zachorowalność na choroby przewlekłe. Czy nasz system opieki nad seniorami jest przygotowany od podjęcia tak poważnego wyzwania?

- Odpowiedź na to pytania brzmi "nie", ponieważ należy zbudować przede wszystkim efektywny model działania, unikalny na skalę polskiej ochrony zdrowia - uważają autorzy opracowania dotyczącego opieki długoterminowej w Polsce - Szymon Piątkowski i Grzegorz Ciężadło z firmy doradczo-analitycznej PwC.

Ich zdaniem najtrudniejsze pytania w tej materii brzmią: ile ośrodków potrzebujemy, jakie typy pomocy czy placówek są niezbędne, gdzie powinny być zlokalizowane, jakie usługi powinniśmy tam świadczyć, jak wykorzystać ekonomię skali, żeby obniżyć koszty ich funkcjonowania?

- Musimy też wiedzieć jak pozyskać dobrych, empatycznych pracowników, jak zdobywać pacjentów, gdy finansowanie NFZ jest niepewne, wreszcie jak zorganizować finanse i kontroling, aby roczne zyski pokrywały przynajmniej spłatę zobowiązań oraz zapewniały środki na inwestycje odtworzeniowe, utrzymanie lub poprawę jakości - podkreślają.

Co nas czeka w przyszłości
W ciągu najbliższych 20 lat liczba osób 65+ w Polsce wzrośnie o około 3 mln, czyli do 8,5 mln osób. Od 2-8% będzie rosła zachorowalność na choroby przewlekłe (demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca, osteoporoza).

Eksperci z PwC przypominają, że zmienia się model rodziny, rośnie liczba osób samotnych, osoby młode (dzieci, wnuki) coraz częściej zmieniają miejsce zamieszkania, co prowadzi do większej liczby ludzi starszych bez opieki.

- Jak szacujemy rynek opieki długoterminowej może wzrosnąć z aktualnych 5,4 mld zł do blisko 8 mld zł w 2020 roku, i to przy założeniu, że tylko 50% popytu zostanie zaspokojone (jak to jest obecnie) ze względu na niewystarczające finansowanie - piszą autorzy opracowania „Szanse i zagrożenia na rynku opieki długoterminowej, czyli właściwy model biznesowy pilnie poszukiwany” (pełna treść tego opracowania ukaże się w styczniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia).

Polska na tle krajów OECD wypada bardzo blado - tylko 5% seniorów powyżej 65. roku życia objętych jest pomocą w ramach opieki długoterminowej, podczas gdy średnia OECD to 14%, a najlepsza w rankingu Szwajcaria to 20%.

Opieka długoterminowa - Europa nam uciekła
Jeszcze większa przepaść dzieli Polskę od Europy, gdy spojrzymy na liczbę łóżek na tysiąc mieszkańców powyżej 65. roku życia. W Polsce mamy 20 łóżek, podczas gdy średnia OECD wynosi 50, w krajach takich jak Szwecja czy Szwajcaria jest ich nawet 70 łóżek.

Czy mamy szansę osiągnąć podobny poziom? - Tworzenie warunków do rozwoju opieki długoterminowej w Polsce powinno opierać się na przemyślanym modelu działania, który będzie uwzględniał aktualne i przyszłe potrzeby seniorów. Nie musimy „odkrywać Ameryki”, wystarczy przyjrzeć się organizacji podobnych systemów w krajach zachodnich i przeanalizować, co u nich zadziałało, a co nie - zaznaczają analitycy.

Wskazują m.in., że niezbędne jest przeprowadzenie szeregu analiz i badań, w oparciu m.in. o dane dotyczące aktualnie świadczonych usług i finansowania, ankiety wśród seniorów, ich rodzin, a także wywiady z ekspertami.

Zdaniem ekspertów warto skorzystać także z analiz geoprzestrzennych na całej powierzchni kraju. Wskażą nam one, gdzie jest największe zapotrzebowanie na ośrodki pomocy seniorom oraz w jakim stopniu seniorzy w różnych regionach Polski są w stanie współfinansować opiekę (z reguły to ok. 70% emerytury) - podają w swoim opracowaniu Szymon Piątkowski i Grzegorz Ciężadło z PwC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.