Opieka długoterminowa: zakłady opiekuńcze w sytuacji niepewności i zagrożenia

RYNEK OPIEKI

Autor: MAK/Rynek Seniora   13 lutego 2017 13:38


Opieka długoterminowa: zakłady opiekuńcze w sytuacji niepewności i zagrożenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, który nie przyjął strategicznego programu rozwoju sektora świadczeń opieki długoterminowej - wskazywali eksperci podczas debaty poświęconej budowaniu modelu opieki długoterminowej, która odbyła się w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Wobec planowanych zmian systemowych i braku strategii rządowej dla tego sektora, zakłady opieki długoterminowej znalazły się w sytuacji niepewności i potencjalnego zagrożenia.

- Podkreślenia wymaga fakt, że wbrew formalnym deklaracjom decydentów, zaangażowanie środków publicznych w tej dziedzinie jest najniższe w Europie - 0,8 % PKB, przy kilkakrotnie wyższym wskaźniku w krajach takich jak Holandia 2,5%
i Szwecja 3,5% (Raport Banku Światowego z 2016) - przypomina dr Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Debatę w Warszawie (9 lutego br.) zorganizowało PTP wspólnie z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Centrali NFZ, konsultanci krajowi i wojewódzcy, liderzy organizacji pielęgniarskich, a także przedstawiciele organizacji pacjentów.

Uczestnicy debaty wskazywali, że w latach 2015-2016 Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na zlecenie resortu zdrowia dokonała wyceny świadczeń domowej opieki długoterminowej. Proces ten - zakończony 30 czerwca 2016 obwieszczeniem MZ - nie został jednak wdrożony jako obowiązujący warunek finansowania świadczeń.

- Następstwem tego jest sytuacja, w której oddziały NFZ mogą zawierać umowy i ogłaszać nowe konkursy na poziomie finansowym nie zapewniającym minimalnych kosztów pracy oraz niezbędnego wyposażenia, materiałów i innych rodzajów kosztów takich jak diagnostyka czy koszty transportu do pacjenta - informuje Grażyna Wójcik.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę, że przygotowywane zmiany systemowe w służbie zdrowia będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie m.in. zakładów opieki długoterminowej (OPD). Placówki te zapewniają kontynuację leczenia i opieki dla pacjentów przewlekle chorych i starszych po zakończonym leczeniu szpitalnym lub w sytuacji utraty samodzielności - w warunkach domowych.

- Pielęgniarki zaczęły realizować nowe świadczenia wynikające z poszerzonych kompetencji, czyli między innymi ordynować materiały medyczne, środki pomocnicze, a także ordynować i kontynuować leczenie farmakologiczne oraz badania diagnostyczne. Do chwili obecnej jest to wyłącznie dodatkowe zadanie i odpowiedzialność bez bodźców finansowych - podsumowała prezes PTP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR