Opieka domowa: problemem czas oczekiwania na świadczenie
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   17 marca 2015 12:50

Zasadne jest wprowadzenie katalogu świadczeń w opiece długoterminowej, co sprecyzowałoby zakres usług świadczonych przez system ochrony zdrowia oraz sektor pomocy społecznej. Obecnie nakładają się w niektórych obszarach - przekonuje Renata Zajkowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i  niepełnosprawnych.

Jakie jest w ogóle zapotrzebowanie na pielęgniarską opiekę długoterminową w woj. podlaskim? Jak stwierdza konsultant, trudno to dokładnie oszacować, ponieważ zainteresowane osoby często nie wpisują się na listę osób oczekujących z powodu odległych terminów realizacji świadczeń. 

Ale z analizy listy osób oczekujących na świadczenie wynika, że zapotrzebowanie nadal jest bardzo duże, a zgodnie z prognozami będzie się zwiększało.

- Istotne jest jednak to, że wiele osób nie ma wiedzy o możliwości skorzystania z pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej w ramach refundacji NFZ - mówi Renata Zajkowska.

Z danych GUS oraz NFZ wynika, że sukcesywnie wzrasta liczba zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych - również liczba osób objętych pielęgniarską opieką długoterminową domową jest coraz większa. Natomiast liczba osób oczekujących na świadczenie świadczy o dużym zapotrzebowaniu na opiekę długoterminową.

Jest popyt, są pieniądze?
Decydująca jest jednak oczywiście kwestia finansowania.

- Nadal niedoszacowana jest stawka osobodnia w opiece długoterminowej pomimo zwiększających się nakładów na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze ze strony płatnika - ocenia Renata Zajkowska.

Według planu finansowego NFZ przeznaczył w sektorze świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych w województwie podlaskim w 2013 r. 25,3 mln zł, w  2014 r. 0 26,6 mln zł, a na 2015 r. zaplanował 27,2 mln zł.

Dla pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej finansowanie mieści się w przedziale 20-23,5 zł za osobodzień brutto. Podmioty realizują świadczenia w obrębie powiatu. Koszt dojazdów, materiałów - wyposażenie nesesera pielęgniarskiego (ok. 1500 zł), koszty osobowe,  lokalowe, księgowe  oraz inne - wliczony jest w cenę finansowania przez NFZ.

Dla zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych/opiekuńczo leczniczych kwota 76 zł za osobodzień - według opinii osób kierujących - również jest zbyt niska dla zapewnienia wysokiej jakości usług.

Opieka długoterminowa w województwie
Jak wygląda struktura placówek opieki długoterminowej w województwie podlaskim?

Jak podaje Renata Zajkowska, w ramach umów z NFZ funkcjonuje 18 podmiotów realizujących świadczenia w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych/opiekuńczo-leczniczych, 37 podmiotów realizujących świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej, 4 zakłady opiekuńczo-lecznicze dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, 1 zakład opiekuńczo-leczniczy dla dzieci i młodzieży, 4 zespoły długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, 2 zespoły długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie, 1 zakład opiekuńczo-leczniczy dla dzieci wentylowanych mechanicznie.

- W mojej opinii, czas oczekiwania na świadczenie zarówno w opiece stacjonarnej, jak również w ambulatoryjnej, jest zdecydowanie zbyt długi. Dotyczy to ZOL/ZPO  oraz pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej - podkreśla konsultant wojewódzki.

Zdaniem Renaty Zajkowskiej to właśnie czas oczekiwania na świadczenie należy do największych problemów w opiece długoterminowej w województwie podlaskim, co wiąże się z finansowaniem szeroko pojętej opieki długoterminowej w sektorze ochrony zdrowia.

Z planu finansowego NFZ wynika ponadto, że nakłady na świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze w województwie podlaskim należą do jednych z najniższych w porównaniu do innych województw.

Natomiast problemy związane z personelem są mniej istotne.

- Obecnie nie zauważa się braków kadrowych w podmiotach leczniczych, zaś organizatorzy kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych sukcesywnie prowadzą szkolenia umożliwiające podnoszenie kwalifikacji pielęgniarek - podkreśla podlaski konsultant.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.