Opieka dzienna dla starszych. Gdzie szukać pomocy?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   28 czerwca 2016 14:25


Opieka dzienna dla starszych. Gdzie szukać pomocy? Przyjęcie do dziennego domu pomocy jest łatwiejsze niż np. do całodobowego DPS-u. Fot. Fotolia

Choć wielu seniorów nie wymaga całodobowej opieki, to w funkcjonowaniu istotnie pomagają im wizyty w domach dziennego pobytu lub pomoc świadczona w domu przez opiekunki środowiskowe.

W dziennych domach pomocy (DDP) podopieczni przez osiem godzin dziennie mają zajęcia rekreacyjne (np. wycieczki), edukacyjne (profilaktyka zdrowotna, wspólne czytanie książek i artykułów, rozwiązywanie krzyżówek, gry i konkursy) oraz kulturalne (wyjścia do teatru, muzeum, własne przedstawienia). Placówki oferuję śniadanie i obiad lub sam obiad.

Osoby o najniższych dochodach (poniżej 634 zł na osobę samotną i 514 zł na osobę w rodzinie miesięcznie) są całkowicie zwolnione z opłat. Te, które mają wyższe emerytury, płacą od 10 do 40 proc. swoich dochodów - informuje Gazeta Wyborcza. 

Gminy, w których nie ma DDP, mogą wysłać do samotnego i chorego/niesamodzielnego seniora opiekunkę środowiskową. To, na jak długo usługi opiekuńcze zostaną przyznane i w jakim zakresie (np. przygotowanie posiłków, zakupy, pomoc w utrzymaniu higieny osobistej albo zwyczajne dotrzymanie towarzystwa), zależy każdorazowo od decyzji OPS-u.

Seniorzy, którzy wrócili do domu po dłuższym pobycie w szpitalu lub przewlekle chorzy, mogą się starać o pomoc pielęgniarki opieki długoterminowej lub pielęgniarki opieki paliatywnej. Chorzy poruszający się samodzielnie mogą skorzystać z pomocy pielęgniarki rodzinnej, która przyjmuje głównie w przychodni, a wizyty domowe składa tylko w wyjątkowych sytuacjach. 

Skierowanie uprawniające do korzystania z opieki pielęgniarskiej wypisuje lekarz rodzinny lub lekarz specjalista. Jest ona w całości finansowana przez NFZ, ale chorzy płacą za leki, środki opatrunkowe i pielęgnacyjne.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.