Opieka nad dorosłymi niepełnosprawnymi: rząd szykuje szereg zmian

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   10 maja 2016 15:36


Opieka nad dorosłymi niepełnosprawnymi: rząd szykuje szereg zmian W Polsce jest ok. 217 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy. Fot. Florian Richter/Flickr.com (CC BY 2.0)

Opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych czekają niebawem ważne zmiany w prawie. Znana jest także data ich wejścia w życie.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz GUS w Polsce jest ok. 217 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy. Choć wszyscy opiekunowie wykonują równie ciężką pracę, to jedni (rodzice niepełnosprawnych dzieci) dostają za to 1300 zł, a inni (opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych) tylko 520 zł netto miesięcznie - przypomina Gazeta Wyborcza. 

Senacki projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada, że gdy jedno z rodziców będzie się zajmować niepełnosprawnym dzieckiem, drugie może objąć opieką np. niedołężnego rodzica i jeśli dochody rodziny na to pozwolą, oboje dostaną wsparcie od państwa.

Trwają także konsultacje społeczne nad projektami nowelizacji dwóch ustaw: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych. MRPiPS proponuje, by były opiekun (np. po śmierci podopiecznego) mógł się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne.

Zdaniem organizacji zrzeszających opiekunów prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub wcześniejszej emerytury powinno przysługiwać także wtedy, gdy to opiekun jest zmuszony zrezygnować ze sprawowania pieczy nad niepełnosprawnym członkiem rodziny np. z powodu zmiany przez podopiecznego opiekuna lub pogorszenia się stanu zdrowia osoby opiekującej się bliskim. 

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. - informuje GW.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.