Opieka nad osobami starszymi: jakie cechy powinien posiadać dobry opiekun?

RYNEK OPIEKI

Autor: Rynek Seniora   14 lutego 2017 09:36


Opieka nad osobami starszymi: jakie cechy powinien posiadać dobry opiekun? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Problem starzenia się społeczeństw dotyczy coraz większej liczby krajów, zwłaszcza tych wysokorozwiniętych, jak Niemcy czy Wlk. Brytania. Oznaczać to może lukę w postaci setek tysięcy miejsc pracy dla osób, które zajmą się opieką nad seniorami. To z kolei może doprowadzić do wzrostu popytu na wykwalifikowanych opiekunów.

Coraz więcej osób w wieku 60 i więcej lat to obraz społeczeństw wielu krajów Unii Europejskiej. Już nie tylko w Wlk. Brytanii, czy w Niemczech, ale i w Polsce. Niesie to ze sobą szereg wyzwań, z których zaczynamy sobie powoli zdawać sprawę.

Wzrost liczby osób w wieku emerytalnym to dla wielu państw wyzwanie w obszarze zabezpieczenia społecznego. Z drugiej strony to jednak szansa. Od kilkunastu lat możemy zaobserwować rozwój rynku produktów dedykowanych seniorom i usług obliczonych na zapewnienie im godnej starości. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługuje zawód opiekuna osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Według wielu zestawień, raportów i badań, ten zawód będzie jednym z najszybciej rozwijających się, o czym informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w swoim najnowszym „Barometrze zawodów” .

To pokazuje, jak bardzo będzie zmieniał się rynek usług związanych właśnie z tą grupą wiekową. Praca opiekuna osoby starszej, choć niełatwa i wymagająca, może być skutecznym sposobem na aktywizację zawodową osób pozostających bez zajęcia, a także - co wynika z różnic kursowych i poziomu zarobków w innych krajach UE - źródłem wsparcia dla domowego budżetu.

Ostrożne szacunki mówią, że opiekun osoby starszej może zarobić za granicą do kilku tysięcy złotych miesięcznie netto, mając zapewniony nocleg i wyżywienie. To niebagatelna kwota, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że typowa opiekunka z reguły gromadzi te środki za granicą, a wydaje je w Polsce, po powrocie do domu.

Jak zatem odnaleźć się w nowym zawodzie i jaką osobą powinien być dobry opiekun? Oto najważniejsze cechy dobrego opiekuna osoby starszej:

 •             Empatia - idealny opiekun powinien posiadać łatwość wczuwania się w sytuację i emocje podopiecznego oraz jego bliskich; empatia oznacza zrozumienie tego, co czuje drugi człowiek, bez ulegania jego emocjom; tego typu cechą charakteryzują się osoby, które mają doświadczenie w pracy z ludźmi;

•             Sympatia i życzliwość wobec otoczenia - dobry opiekun osoby starszej z sympatią i życzliwością odnosi się do wszystkich ludzi, a do seniorów w szczególności; sympatia wobec starszych to warunek niemalże konieczny do podjęcia tej pracy;

•             Zdolność adaptacji - idealny opiekun łatwo dostosowuje się do zmieniających się warunków; w domu każdego podopiecznego są różne zasady, nie ma dwóch takich samych podopiecznych, a umiejętność odnalezienia się w nowych warunkach to wręcz bezcenna cecha dobrego opiekuna osoby starszej;

•             Cierpliwość - osoba starsza to człowiek zmagający się z własnymi ograniczeniami, a często walczący z dolegliwością, czy chorobą; jego postrzeganie świata i szybkość reakcji są naturalnie coraz słabsze, dlatego każdy opiekun seniora powinien być obdarzony solidną porcją cierpliwości; bez tej cechy nie da się wykonywać zawodu opiekuna osoby starszej;

•             Łatwość nawiązywania kontaktów - idealny opiekun to osoba otwarta na świat i łatwo nawiązująca kontakty z innymi ludźmi; potrafi słuchać i rozumieć komunikaty, które otrzymuje.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR