
RYNEK OPIEKI
Jednym z kluczowych wniosków w podsumowaniu rynku opieki w Polsce w roku 2016 jest to, by nie myśleć o seniorach używając stereotypowych klisz. Osoby te wcale nie preferują mieszkań i domów w stylu tradycyjnym, nie pasuje również do nich powiedzenie, że „starych drzew się nie przesadza”. Ponadto wysoko cenią sobie samodzielność i prywatność - twierdzą przedstawiciele spółki Senior Apartments: Marcin Zawadzki, przewodniczący rady nadzorczej i Rafał Kunicki, prezes.
- Widzimy, że mocno zakorzenione są w nas jako społeczeństwie stereotypy. Dzieci uważają, że wiedzą, jak chcą żyć rodzice, co lubią i czego potrzebują. Rzeczywistość okazuje się zgoła odmienna - komentują eksperci, podsumowując rynek opieki w 2016 r. w Polsce.
Dzieci nie trafiają w potrzeby rodziców
Jako przykład podają badania mające określić, w jakim stylu wyposażyć apartamenty senioralne. Dzieci wskazywały w nich jako „najlepszy dla rodziców” tradycyjny, rustykalny styl, natomiast sami seniorzy zdecydowanie preferowali styl nowoczesny i minimalistyczny.
- To samo dotyczy innych zwyczajowo przyjętych stwierdzeń, np. „nie przesadza się starych drzew”. Osoby, które zapytaliśmy o to podczas tegorocznej Parady Seniorów (25 czerwca 2016 r. w Warszawie - red.), w większości gotowe były się przeprowadzić do dostosowanego do ich potrzeb mieszkania - twierdzą Marcin Zawadzki i Rafał Kunicki.
Zdecydowanie podkreślają, że współcześni seniorzy mają własne gusta, potrzeby i pragną dalej prowadzić wartościowe życie.
- Jednocześnie aspektami kluczowymi dla współczesnych seniorów są: samodzielność i prywatność - sukces rynkowy odnoszą te rozwiązania, które dogłębnie to rozumieją i szanują - konstatują eksperci.
Masowe formy opieki stracą na znaczeniu?
Przedstawiciele Senior Apartments wysuwają odważny wniosek: uważają, że „wszelkie masowe formy opieki czy modele kombinowane nie mają przyszłości”.
- Na naszych oczach dokonują się kolejne rewolucje społeczne i technologiczne. Realia życia społecznego się zmieniają, przekształca się model rodziny, zmieniamy się jako gatunek (żyjemy dłużej), więc i starość zyskuje inne oblicze - zauważają.
Podkreślają, że to, co było aktualne jeszcze kilkadziesiąt lat temu (np. model opieki na osobami starszymi), obecnie „zaczyna trzeszczeć w szwach”, a zmiany demograficzne i społeczne w najbliższych latach wymuszą bardzo istotne zmiany.
Zawadzki i Kunicki przypominają, że wychodząc naprzeciw tym trendom zaoferowali tzw. apartamenty senioralne, a nazwa na zaczyna się upowszechniać także wśród innych inwestorów.
Czytaj też: Apartamenty senioralne pod Warszawą mają już pierwszych mieszkańców
- Cieszy nas to, ponieważ zależy nam na promocji budownictwa senioralnego i upowszechnieniu terminów: mieszkania i apartamenty senioralne - mówią zgodnie.
Zwracają także uwagę, że takie wydarzenia jak w Zgierzu nie powinny mieć miejsca i konieczna jest „efektywna regulacja i kontrola wszelkich obecnych na rynku form opieki”.
Czytaj też: Prokuratura wszczyna śledztwo. Zmarło pięcioro podopiecznych domu opieki w Zgierzu
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych