Opieka nad osobami starszymi: nie myślmy stereotypowo
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   14 grudnia 2016 15:29

Jednym z kluczowych wniosków w podsumowaniu rynku opieki w Polsce w roku 2016 jest to, by nie myśleć o seniorach używając stereotypowych klisz. Osoby te wcale nie preferują mieszkań i domów w stylu tradycyjnym, nie pasuje również do nich powiedzenie, że „starych drzew się nie przesadza”. Ponadto wysoko cenią sobie samodzielność i prywatność - twierdzą przedstawiciele spółki Senior Apartments: Marcin Zawadzki, przewodniczący rady nadzorczej i Rafał Kunicki, prezes.

- Widzimy, że mocno zakorzenione są w nas jako społeczeństwie stereotypy. Dzieci uważają, że wiedzą, jak chcą żyć rodzice, co lubią i czego potrzebują. Rzeczywistość okazuje się zgoła odmienna - komentują eksperci, podsumowując rynek opieki w 2016 r. w Polsce.

Dzieci nie trafiają w potrzeby rodziców
Jako przykład podają badania mające określić, w jakim stylu wyposażyć apartamenty senioralne. Dzieci wskazywały w nich jako „najlepszy dla rodziców” tradycyjny, rustykalny styl, natomiast sami seniorzy zdecydowanie preferowali styl nowoczesny i minimalistyczny.

- To samo dotyczy innych zwyczajowo przyjętych stwierdzeń, np. „nie przesadza się starych drzew”. Osoby, które zapytaliśmy o to podczas tegorocznej Parady Seniorów (25 czerwca 2016 r. w Warszawie - red.), w większości gotowe były się przeprowadzić do dostosowanego do ich potrzeb mieszkania - twierdzą Marcin Zawadzki i Rafał Kunicki.

Zdecydowanie podkreślają, że współcześni seniorzy mają własne gusta, potrzeby i pragną dalej prowadzić wartościowe życie.

- Jednocześnie aspektami kluczowymi dla współczesnych seniorów są: samodzielność i prywatność - sukces rynkowy odnoszą te rozwiązania, które dogłębnie to rozumieją i szanują - konstatują eksperci.

Masowe formy opieki stracą na znaczeniu?
Przedstawiciele Senior Apartments wysuwają odważny wniosek: uważają, że „wszelkie masowe formy opieki czy modele kombinowane nie mają przyszłości”.

- Na naszych oczach dokonują się kolejne rewolucje społeczne i technologiczne. Realia życia społecznego się zmieniają, przekształca się model rodziny, zmieniamy się jako gatunek (żyjemy dłużej), więc i starość zyskuje inne oblicze - zauważają.

Podkreślają, że to, co było aktualne jeszcze kilkadziesiąt lat temu (np. model opieki na osobami starszymi), obecnie „zaczyna trzeszczeć w szwach”, a zmiany demograficzne i społeczne w najbliższych latach wymuszą bardzo istotne zmiany.

Zawadzki i Kunicki przypominają, że wychodząc naprzeciw tym trendom zaoferowali tzw. apartamenty senioralne, a nazwa na zaczyna się upowszechniać także wśród innych inwestorów.

Czytaj też: Apartamenty senioralne pod Warszawą mają już pierwszych mieszkańców

- Cieszy nas to, ponieważ zależy nam na promocji budownictwa senioralnego i upowszechnieniu terminów: mieszkania i apartamenty senioralne - mówią zgodnie.

Zwracają także uwagę, że takie wydarzenia jak w Zgierzu nie powinny mieć miejsca i konieczna jest „efektywna regulacja i kontrola wszelkich obecnych na rynku form opieki”.

Czytaj też: Prokuratura wszczyna śledztwo. Zmarło pięcioro podopiecznych domu opieki w Zgierzu

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR