Opieka nad osobami w podeszłym wieku. Gdzie szukać pomocy?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   12 stycznia 2016 11:18


Opieka nad osobami w podeszłym wieku. Gdzie szukać pomocy? Rejestr placówek zapewniających całodobową opiekę prowadzi wojewoda. Fot. Fotolia

Osoby starsze wymagające stałej opieki mogą znaleźć miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach pomocy społecznej i prywatnych domach opieki.

Starsza, chora osoba, która nie wymaga leczenia w szpitalu, ale opieki, powinna trafić do zakładu opiekuńczo-leczniczego (ZOL). Dotyczy to głównie pacjentów leżących. ZOL-e finansowane są przez NFZ, ale za pobyt płaci także podopieczny - 70 proc. renty lub emerytury. By umieścić seniora w zakładzie, trzeba mieć m.in. skierowanie lekarskie do pobytu. 

Inne miejsce opieki dla osób starszych to domy pomocy społecznej (DPS). Są DPS-y dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych somatycznie, chorych psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie lub fizycznie, uzależnionych od alkoholu.

DPS-y są utrzymywane przez samorządy. By dostać się do DPS-u, trzeba złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej. Potrzebny jest też dokument o wysokości dochodu. Dodatkowo pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy. Za pobyt w DPS-ie podopieczny płaci nie więcej niż 70 proc. swojego dochodu. Resztę pokrywa rodzina lub gmina.

Całodobową opiekę nad seniorami zapewniają także DPS-y niepubliczne i prywatne domy opieki. Jeśli zdecydujemy się na taki rodzaj pobytu, sami pokrywamy wszystkie koszty.

Rejestr placówek zapewniających całodobową opiekę prowadzi wojewoda. Warto z tych danych korzystać ze względu przydatne informacje o placówkach i potwierdzenie ich legalności - niektóre działają bez wpisu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.