Opieka u schyłku życia: unikamy debaty i jasnych rozstrzygnięć
Autor: KL/Rynek Seniora   02 września 2015 15:29

W Polsce brakuje jasnych zasad postępowania w opiece nad pacjentami u schyłku życia - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl dr Jerzy Jarosz, współzałożyciel Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa w Warszawie, ekspert WHO do spraw opieki paliatywnej.

- Wciąż nie udaje nam się uregulować takich kwestii jak testament życia, czy zasad stosowania sedacji paliatywnej, w efekcie niektóre postępowania w opiece paliatywnej niesłusznie są utożsamiane z eutanazją - podkreśla ekspert.

Brak dyskusji o temacie
W Polsce eutanazja nie jest akceptowalna zarówno przez społeczeństwo, jak i w środowisku medycznym. I tu nie ma w zasadzie różnicy, czy mówimy o eutanazji jako takiej, czy wspomaganym samobójstwie, o którym coraz częściej mówi się za granicą.

- Jednak fakt, że w kraju unika się debaty dotykających problemów końca życia, nawet w środowisku medycznym, rodzi spore problemy. W efekcie brakuje nam jednoznacznych przepisów regulujących chociażby kwestie uporczywej terapii. Tym samym o końcowym losie pacjenta często musi zdecydować sumienie danego lekarza - ocenia Jerzy Jarosza

- Podobnie wygląda sytuacja w stosowaniu sedacji paliatywnej, która jest w Polsce praktykowana, chociaż przez część lekarzy chyba nieświadomie. W tym przypadku również brakuje jasnych standardów postępowania. To zaś sprawia, że często jest ona niesłusznie kojarzona z eutanazją - zaznacza.

Sedacja paliatywna jest procedurą medyczną polegającą na intencjonalnym podaniu choremu leków sedatywnych zmniejszających stopień świadomości (zazwyczaj aż do wywołania snu) w celu opanowania przykrych dolegliwości opornych na jakiekolwiek inne leczenie.

Żadnych zasad i przepisów
- Brakuje też regulacji dotyczących np. testamentu życia - dodaje dr Jarosz.

Nasz rozmówca zaznacza, że nasze społeczeństwo starzeje się, dynamicznie zwiększa się populacja osób cierpiących z powodu wielu chorób - często samotnych, dla których życie staje się męką i przestaje być wartością. W kraju zaś nie udaje się wciąż zapewnić im odpowiedniej opieki.

- Dziś na przyjęcie do hospicjum w Warszawie czeka się kilka miesięcy - przyznaje specjalista i dodaje, że ta sytuacja sprawia, iż pacjenci coraz częściej pytają lekarzy o możliwość zakończenia życia. - Ja sam doświadczyłem takiej rozmowy - podkreśla.

Alternatywą dla eutanazji jest opieka paliatywna, która dąży do poprawy jakości życia osób terminalnie chorych. Co to oznacza? Zapewnienie godnego życia aż do śmierci. Tu, co ważne, działania lekarzy nie mają na celu ani przyspieszania zgonu, ani jego opóźnienia za wszelką cenę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.