Opieka w ZOL-u tylko dla zamożnych?

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Polski/Rynek Seniora   27 października 2014 10:36


Opieka w ZOL-u tylko dla zamożnych?

Małopolskie Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze bezprawnie pobierają od pacjentów dopłaty za "wikt i opierunek”. I odsyłają z kwitkiem tych, którzy nie mają pieniędzy - opisuje "Dziennik Polski”.

Lekarz rodzinny wystawił pani Iwonie skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL). Wybrała ZOL na Ujastku, najbliżej swego domu. Tutaj jednak miejsca dla niej nie ma. Dlaczego? Bo nie stać jej na ustaloną przez zakład dopłatę.

ZOL w Krakowie domaga się od niej 1500 zł miesięcznie. A cała jej emerytura wynosi 1350 zł.

Odprawienie przez ZOL z kwitkiem mniej zamożnego pacjenta jest sprzeczne z prawem. Funkcjonujący w ramach umowy z NFZ zakład musi bowiem znaleźć miejsce w kolejce dla każdego ubezpieczonego, bez względu na jego sytuację finansową.

A kiedy osoba ta już w nim zamieszka, ma prawo pobierać od niej tylko 70 proc. emerytury, renty czy zasiłku z opieki społecznej. Niezależnie od wysokości tego świadczenia i stanu chorego. Nie może też żądać dopłat. Jednoznaczne stanowisko w tej sprawie przesłał Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Podstawą egzystencji pacjenta ZOL-u są pieniądze przekazywane przez fundusz. Za każdy dzień jego pobytu NFZ płaci zakładowi 75 zł, co miesięcznie daje średnio 2250 zł.

Jednak zdaniem dyrekcji, kwota ta, powiększana jedynie o 70 proc., na ogół niewysokiej emerytury czy renty, nie wystarcza na utrzymanie pacjentów. Zwłaszcza, gdy z reguły wymagają kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dlatego w ZOL „Serdeczna Troska” przyjęto zasadę, że gdy 70 proc. świadczenia jest mniejsze od 1500 zł, różnicę dopłaca pacjent lub jego rodzina. Jeśli kogoś na to nie stać, musi szukać innego zakładu.

Jak przypomina dyrekcja, w myśl kontraktu NFZ płaci placówce za około 140 pacjentów, podczas gdy aktualnie ma ich około 200.

Więcej: www.dziennikpolski.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.