Opiekun medyczny: zawód niechciany czy profesja przyszłości?

RYNEK OPIEKI

Autor: wyborcza.biz/Rynek Seniora   05 października 2015 13:53


Opiekun medyczny: zawód niechciany czy profesja przyszłości? Rzeczywistość wymusi, że za 10 lat lat opiekunowie będą stanowili większość, a pielęgniarki będą pełniły nadzór. Fot. Shutterstock

Mamy już ponad 1 mln osób starszych wymagających stałej opieki. Liczba pielęgniarek maleje, a opiekunowie medyczni są pozostawieni sami sobie.

W Polsce lawinowo przybywa osób starszych i niesamodzielnych. Tymczasem pielęgniarkom brakuje czasu na pielęgnację. W polskich szpitalach już po tygodniu u pacjentów pojawiają się odleżyny.

Będziemy potrzebować dodatkowo co najmniej 350 tys. pielęgniarek i opiekunów medycznych.

Rozwiązać ten problem chciała dr Elżbieta Szwałkiewicz, b. konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych. Doprowadziła do wpisania w 2007 roku zawodu opiekuna medycznego do klasyfikacji zawodów Ministerstwa Edukacji (ME).

Opiekunom leczyć nie wolno. Żeby zostać opiekunem, trzeba zdać państwowy egzamin. Chętni zaczęli się kształcić... i sprawa ugrzęzła. Zarobki? 1400-1600 zł. Szacunek ze strony rodzin? Mylą opiekunów medycznych ze sprzątaczkami..

Zawód opiekuna zawisł więc w próżni i nikt nie interesuje się opiekunami. Absurdów w ich pracy jest wiele. Choćby taki: opiekun nie ma prawa podać pacjentowi leków. Żeby nie zabić podopiecznego, opiekun musi łamać prawo.

Na wprowadzenie zawodu opiekuna medycznego pielęgniarki zareagowały nerwowo. Przestraszyły się, że opiekun to pomniejszenie ich pensji o 300 zł dodatku pielęgnacyjnego. Protestowały przeciwko nowemu zawodowi.

Jak będzie za 10 lat? Senator Mieczysław Augustyn: - To jest zawód przyszłości, tylko chwilowo lobby innych zawodów w MZ jest zbyt silne. Ale za dziesięć lat opiekunowie będą stanowili większość, a pielęgniarki będą pełniły nadzór. Rzeczywistość to wymusi.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR