Opiekunka osób starszych: taka praca to sposób na aktywizację zawodową wielu kobiet

RYNEK OPIEKI

Autor: Promedica24/Rynek Seniora   19 października 2016 14:29


Opiekunka osób starszych: taka praca to sposób na aktywizację zawodową wielu kobiet Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdecydowana większość Polek w wieku 35-65 lat posiada niezbędne kompetencje do podjęcia pracy zawodowej jako opiekunka osoby starszej. Problemem jest to, że nie wierzą one we własne kompetencje, mimo że 78% deklaruje doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną.

Z badania przeprowadzonego przez Promedica24 oraz dostępnych raportów dotyczących zatrudnienia kobiet po 50. roku życia wynika, że kobiety w Polsce posiadają niezbędne kompetencje do tego, aby pozostać aktywnymi zawodowo w swoim wieku. Co ciekawe, niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że ich naturalnie wykształcone kompetencje mogą okazać się kluczowe dla aktywizacji zawodowej.

Doświadczenie w opiece
Doświadczenia zebrane w opiece nad bliskimi stanowią bowiem kapitał, z którego można skorzystać w rozwijającym się w Europie zawodzie opiekunki osoby starszej. Na jego przyszłe powodzenie wskazują zmiany demograficzne w społeczeństwach tzw. starych krajów UE, ale również w Polsce. W społeczeństwach tych krajów zwiększa się odsetek osób w wieku, w którym konieczna będzie profesjonalna opieka.

Ankietowane obawiają się (47%), że mają zbyt małą wiedzę z zakresu pielęgnacji seniorów, aby podjąć pracę w charakterze opiekunki. Z drugiej jednak strony, aż 78% Polek w wieku 35-65 lat deklaruje, że ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną. Ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi aż 86% w grupie wiekowej 56-65 lat. Wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny, szczególnie mamą, czy babcią.

Takie doświadczenie potwierdza, że opiekunka osób starszych to jeden z możliwych sposobów na aktywizację zawodową kobiet. Szczególnie, że aż 40%  respondentek wykazuje zainteresowanie pracą opiekunki seniorów za granicą. Jak komentuje Agnieszka Niedziela, odpowiedzialna w Promedica24 za badania rynku, rzadko kiedy zdarza się, aby naturalna kompetencja wynikająca z dobrze postrzeganej roli w społeczeństwie stanowiła podstawę do zdobycia nowego zawodu.

- Znamy problemy kobiet ze znalezieniem dobrej pracy, zwłaszcza poza ośrodkami miejskimi. Nasze badania pokazują, że ankietowane posiadają prawie że naturalne kompetencje do wykonywania zawodu opiekunki osoby starszej - dodaje Niedziela.

Wystarczy zainwestować w język
Wśród 78% kobiet deklarujących doświadczenie w opiece nad osoba starszą, mamy do czynienia nie tylko z doświadczeniem w sprzątaniu, gotowaniu i robieniu zakupów, ale także umiejętności, które są podstawą zawodu profesjonalnego opiekuna osoby starszej. I tak 51% deklaruje znajomość profilaktyki przeciwodleżynowej, kwestii związanych z zapewnieniem higieny osoby starszej, a także z towarzyszeniem jej w codziennym życiu. Ankietowane, pytane o konkretne doświadczenia związane z opieką nad bliskimi, wskazują między innymi na:

•             Przygotowanie do posiłku i karmienie: 83%
•             Pielęgnacja i higiena ciała podopiecznego: 82%
•             Profilaktyka przeciwodleżynowa: 51%
•             Wsparcie w czynnościach higienicznych: 53%
•             Przemieszczanie podopiecznego z łóżka na wózek: 49%

Katalog obowiązków wykonywanych podczas opieki nad bliskim jest dokładnie taki sam, jak w przypadku opiekunki osoby starszej. Pozostaje jedynie kwestia mniej lub bardziej komunikatywnej znajomości języka. Oznacza to, że inwestycja w znajomość języka niemieckiego lub angielskiego wystarczy do tego, aby zdobyć nowy zawód i nie rezygnować z aktywności zawodowej, nawet w przypadku kobiet powyżej 50. roku życia.

Problemem w zdobywaniu i wykonywaniu zawodu może - paradoksalnie - okazać się brak wiary we własne siły. Tymczasem socjologowie i badacze rynku pracy zgodnie wskazują na szereg unikalnych cech związanych z dojrzałym wiekiem potencjalnych pracowników.  Mogą one stanowić o sile rynkowej osób w wieku 50+.

Grupa kapitałowa Promedica24 zajmuje się świadczeniem usług opiekuńczych dla osób w wieku senioralnym. Promedica24 dysponuje siecią 53 biur rekrutacyjnych w Europie, z czego 41 w Polsce, zapewniających opiekunom i opiekunkom legalną formę współpracy oraz organizując pobyt za granicą. Firma świadczy usługi opieki domowej dla klientów na terenie Niemiec i Anglii poprzez sieć 128 partnerów franczyzowych, a także dla klientów z Polski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR