Opiekunka osób starszych zawodem z przyszłością?

RYNEK OPIEKI

Autor: KLX/Rynek Seniora   26 lutego 2016 10:28


Opiekunka osób starszych zawodem z przyszłością? Aż 78% Polek ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną, najczęściej członkiem rodziny. Fot. Fotolia

W Niemczech żyje ponad 22 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia, w tym aż 4,5 mln osób powyżej 75 roku życia, tj. w wieku wymagającym zazwyczaj stałej opieki. Dane te wskazują, że rynek usług związanych z opieką będzie rósł i daje dobre perspektywy dla nowego, tworzącego się zawodu - opiekunki osób starszych - wynika z badań Promedica24 Insight.

Badania przeprowadzone przez Promedica24, jedną z największych polskich firm, zajmującą się opieką nad osobami starszymi i niesamodzielnymi w krajach Europy Zachodniej, pokazują, że dla polskich opiekunek tworzą się stabilne podstawy pracy zawodowej, zarówno stałej, jak i tymczasowej.

Według tych danych, aż 77% badanych niemieckich lekarzy twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom  i zapewniona w nim opieka. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki. Ci sami badani przyznają, że osoby spędzające jesień życia  we własnym domu z reguły żyją dłużej niż ci, których opieka organizowana jest poza najbliższym im miejscem.

Z kolei według opinii badanych Polek, aż 78% z nich ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną, najczęściej członkiem rodziny. Naturalnie wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny, jak mamą, czy babcią.

Takie doświadczenie - w związku z profilem demograficznym społeczeństw zachodniej Europy - zdaje się potwierdzać, że opiekunka osób starszych to jeden z możliwych sposobów na aktywizację zawodową kobiet, szczególnie po 50 roku życia.

Jak wskazuje Maria Korzeniewska-Jeleń, dyrektor ds. rekrutacji w Promedica24 na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się organizowaniem pracy dla opiekunek z Polski. Część z nich działa legalnie - jak najwięksi gracze - część podejmuje ryzyko działań nieoficjalnych. Oznacza to jednak, że taki rodzaj zajęcia, nawet jeśli jest to dodatkowa, czy okazjonalna czynność, staje się coraz popularniejszym sposobem na aktywizację zawodową i podreperowanie domowego budżetu, czy wręcz wsparcie finansowe rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.