Opiekunki w Niemczech: pracują na czarno lub na nielegalnych umowach

RYNEK OPIEKI

Autor: www.dw.com/Rynek Seniora   12 października 2015 12:34


Opiekunki w Niemczech: pracują na czarno lub na nielegalnych umowach Niemcy szacują, że duża część opiekunów osób starszych zatrudniania jest na czarno. Fot. Fotolia

Według różnych źródeł w Niemczech pracuje między 100 a 200 tys. opiekunek osób starszych pochodzących ze wschodu Europy. Niemiecki Związek Agencji Opieki (BHSB) zakłada, że niemal 90 proc. z nich pracuje na czarno.

Jak informuje portal „Deutsche Welle”, powołując się na „Sueddesutsche Zeitung”, kwestia zatrudniania opiekunów w domach dotyczy 75 proc. niemieckich seniorów. Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej przez Niemiecki Instytutu Badań Stosowanych nad Opieką Zdrowotną (DIP). Jedna trzecia osób, u których pracują opiekunki cierpi na demencję, prawie tyle samo nie porusza się już o własnych siłach i musi pozostawać pod stałą opieką.

Zdaniem cytowanego przez „SZ” eksperta DIP rosnący popyt na dwudziestoczterogodzinną opiekę i prowadzenie domu wynika m. in. z tego, że coraz częściej dzieci seniorów pracują na pełen etat. Dla wielu starszych Niemców opiekunka z Polski (lub innego kraju Europy Wschodniej) to jedyny sposób na uniknięcie domu opieki.

Niestety, większość z nich zatrudniana jest na czarno.

Najprostszym sposobem legalnego zatrudnienia są agencje. Do tego często prywatni niemieccy pośrednicy chętnie i blisko współpracują z polskimi firmami, które zatrudniają Polki na etat.

 Stowarzyszenie Opieki Domowej oraz Niemiecki Instytutu Badań Stosowanych nad Opieką Zdrowotną opracowali kryteria jakościowe dla agencji, jednak zdaniem eksperta DIP ciągle istnieje wielu „wątpliwych” pośredników, zarówno w Niemczech, jak i w Europie Wschodniej.

Więcej: www.dw.com

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.