Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych chcą skarżyć skarb państwa
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   04 stycznia 2017 09:38

Ruch Społeczny "Wykluczeni Opiekunowie" WODON opublikował pod koniec grudnia 2016 r. specjalne oświadczenie, w którym poinformował, że jedna z wrocławskich kancelarii prawnych gotowa jest prowadzić sprawy o odszkodowanie przeciwko skarbowi państwa w imieniu opiekunów, którzy stracili świadczenie pielęgnacyjne. Obecnie trwa kompletowanie dokumentów.

"Uprzejmie informuję, że dnia 22.12.2016 r. Stowarzyszenie Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” przeprowadziło rozmowy z Kancelarią Adwokacką adw. Sławomira Walidudy z siedzibą we Wrocławiu, która jest gotowa podjąć się prowadzenia spraw o odszkodowanie przeciwko skarbowi państwa w imieniu wykluczonych opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych" - napisała w oświadczeniu Małgorzata Lipińska z Ruchu Społecznego "Wykluczeni Opiekunowie" WODON.

Jak czytamy w dalszej części oświadczenia, "roszczenia związane są z wydaniem ustawy z dnia 07.12.2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, którą Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 21.10.2014 r. uznał za niezgodną z konstytucją".

Szeroko o całej sprawie portal rynekseniora.pl pisał  21 października 2016 r. - dokładnie w dwa lata po dwa lata od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który po wniosku posłów PiS orzekł, że różnicowanie opiekunom prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją.

Czytaj: Opiekunowie dorosłych: rząd nas oszukał, sankcjonuje działania na fundamencie bezprawia

27 grudnia 2016 r. WODON podał, że kompletuje dokumentację dla kancelarii i prosi opiekunów o pomoc. Wymieniono następujące grupy:

- osoby, które pobierały świadczenia pielęgnacyjne, a następnie po spełnieniu kryteriów przyznano im specjalny zasiłek opiekuńczy i do chwili obecnej go pobierają;
- osoby, które nie pobierały świadczenia pielęgnacyjnego, a w chwili obecnej otrzymują specjalny zasiłek opiekuńczy;
- osoby, które ubiegały się o ww. świadczenia, ale nie spełniły kryterium dochodowego i w tej chwili nie otrzymują jakiegokolwiek świadczenia;
- osoby, które były opiekunami i które pobierały świadczenie pielęgnacyjne, następnie zasiłek dla opiekuna, ale w chwili obecnej ich podopieczni już odeszli (zmarli);
- osoby, które indywidualnie zakładały sprawy sądowe o świadczenie pielęgnacyjne i je przegrały;
- osoby, które zakładały sprawy sądowe o świadczenie pielęgnacyjne i je wygrały;
- osoby, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne do końca czerwca 2013 r. i od maja 2014 r. pobierają do dnia dzisiejszego zasiłek dla opiekuna, który jest wynikiem Ustawy o ustalenie i wypłacie zasiłków dla opiekunów z 4 kwietnia 2014 r. będącej "realizacją" wyroku TK - K 27/13.

O terminie możliwości przystąpienia do sprawy WODON ma poinformować opiekunów z początkiem 2017 r.

Czytaj też: RPO interweniuje w sprawie opiekuna, który nie dostał świadczenia pielęgnacyjnego

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR