Opiekunowie dorosłych: rząd nas oszukał, sankcjonuje działania na fundamencie bezprawia
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   21 października 2016 10:38

21 października 2016 roku mija dokładnie dwa lata od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który po wniosku posłów PiS orzekł, że różnicowanie opiekunom prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją. - Rząd nas oszukał, a PiS podczas kampanii zaserwował kiełbasę wyborczą. Przed objęciem władzy stali za nami murem, teraz zbudowali mur obojętności - mówią rozżalone przedstawicielki organizacji skupiających opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Emocje wokół różnicowania opiekunów osób niepełnosprawnych ze względu na czas powstania niepełnosprawności są coraz większe.

Podgrzewają je przede wszystkim: pogłębiające się różnicowanie świadczeń finansowych i kryteriów ich  przyznawania w odniesieniu do opiekunów dorosłych „dzieci”, brak dialogu ze strony rządu i oficjalna informacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o tym, że projekt budżetu na rok 2017 nie przewiduje środków na realizację wyroku TK, który de facto przyznawał prawo do równych świadczeń wszystkim opiekunom osób niepełnosprawnych.

Zobacz CAŁĄ INFORMACJĘ MRPiPS

Rząd już od dwóch lat nie realizuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., który stwierdził, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 konstytucji.

Zobacz CAŁY WYROK TK WRAZ Z UZASADNIENIEM

Skutkiem niezrealizowania wyroku jest sztuczny podział opiekunów na "lepszych" i "gorszych".

Ci pierwsi, pełniąc opiekę nad osobami, u których dysfunkcja powstała przed 18 lub 25 r.ż. (w przypadku nauki), stali się opiekunami dorosłych "dzieci" i otrzymują od państwa niezależne od kryterium dochodowego świadczenie pielęgnacyjne w wys. 1300 zł miesięcznie, które od 1 stycznia 2017 r. ma zostać zrównane z najniższym wynagrodzeniem krajowym i tak samo waloryzowane. Oznacza to, że niebawem wyniesie 1459 zł "na rękę" - niezależnie od dochodów i z gwarancją wzrostu w kolejnych latach.

Tymczasem opiekunowie osób, u których niepełnosprawność powstała po 18. lub - w przypadku nauki - 25 r.ż., stali się opiekunami "dorosłych" i obecnie otrzymują albo specjalny zasiłek opiekuńczy obwarowany kryterium dochodowym (764 zł na osobę) w wys. 520 zł miesięcznie i niewaloryzowany, albo zasiłek dla opiekuna. Drugie świadczenie dotyczy tych, którzy wskutek nowelizacji Ustawy o świadczeniach rodzinnych utracili 1 lipca 2013 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie nie spełnili kryterium dochodowego do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego.

5 grudnia 2013 r. TK, wydając wyrok K 27/13, uznał ustawę za niekonstytucyjną i nakazał ustawodawcy naprawić tę sytuację bez względnej zwłoki. Kolejna zmiana przepisów od 15 maja 2014 r. realizowała wyrok TK i od tego czasu tym opiekunom, którym odebrano prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, przyznawano zasiłek dla opiekuna. Z niewiadomych powodów nie wszyscy jednak ten zasiłek dostali. Z ponad 100 tys. osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne w 2013 r., zasiłek dla opiekuna uzyskało ok. 60 tys.

Wysokość zasiłku dla opiekuna również wynosi 520 zł miesięcznie i nie podlega waloryzacji.

Mur obojętności wobec opiekunów i prawa
Funkcjonujący podział opiekunów ze względu na czas powstania dysfunkcji rodzi wiele kuriozalnych sytuacji. Jeden opiekun 60-latka otrzymuje 520 zł zasiłku, ponieważ niepełnosprawność powstała po 18 r.ż., drugi zaś - za opiekę innego 60-latka - pobiera 1300 zł świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż wedle znowelizowanej ustawy jest opiekunem „dziecka” - inwalidztwo powstało przed 18 r.ż.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR