Opiekunowie dorosłych: rząd nas oszukał, sankcjonuje działania na fundamencie bezprawia
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   21 października 2016 10:38

- Wyrok TK z 21 października 2014 r. wyeliminował z obrotu prawnego przepis mówiący o tym, że opiekunom osób dorosłych nie należy się świadczenie pielęgnacyjne. Dopóki więc ministerstwo nie stworzy nowej ustawy, ten przepis nie istnieje, jest normatywnie pusty - mówi portalowi rynekseniora.pl Małgorzata Lipińska z Ruchu Społecznego "Wykluczeni Opiekunowie" WODON.

Dodaje, że rząd tworzy prawo na fundamencie bezprawia i sankcjonuje niezgodne z konstytucją działania mniejszych instytucji, m.in. MOPS-ów i samorządowych kolegiów odwoławczych. Te odrzucają wnioski opiekunów osób dorosłych o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

Podział opiekunów staje się nie tylko instytucjonalny, ale i realny. Jednym z powodów jest obawa opiekunów niepełnosprawnych dzieci, że zrównanie świadczeń odbędzie się ich kosztem.

- Absolutnie nie mamy pretensji o to, że opiekunowie dzieci mają więcej. Nieszczęście boli tak samo wszystkich opiekunów i każdy chce sprawować opiekę w godnych warunkach. Ale orzecznictwo powinno być bezwzględnie naprawione. W roku 2013 ze strony rządu padła propozycja, by świadczenie było wypłacane na podstawie stopnia niesamodzielności podopiecznego. Byłoby to na pewno lepsze kryterium niż okres powstania niepełnosprawności - tłumaczy Danuta Janoszka ze Stowarzyszenia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja".

Zarówno przedstawicielka WODON-u, jak i stowarzyszenia "Nadzieja" jednym głosem mówią, że rząd kompletnie przestał rozmawiać z opiekunami "dorosłych".

- Na nasze pisma dostajemy odpowiedzi po 6,7 miesiącach w formie identycznych szablonów. Z kwietnia odpowiedź przychodzi w październiku. To czysta gra na zwłokę. Największy żal mamy do minister Elżbiety Rafalskiej, która systematycznie spotyka się z opiekunami niepełnosprawnych dzieci, a nam nawet nie odpowiada na pisemne dokumenty. Rząd nas oszukał, a podczas kampanii zaserwował kiełbasę wyborczą - twierdzi stanowczo Małgorzata Lipińska z WODON-u.

W podobnym tonie wypowiada się Danuta Janoszka.

- Nie mogę tego zrozumieć, dlaczego rząd nas odpycha. Najbardziej boli mnie to, że gdy obecna ekipa rządząca była w opozycji, stała za nami murem. Teraz zbudowała mur obojętności - mówi wyraźnie rozżalona Janoszka, która sama opiekuje się niepełnosprawnym mężem.

Opiekunom dorosłych pomagają sądy i RPO
Portal rynekseniora.pl w rozmowie z przedstawicielkami opiekunów osób dorosłych zapytał, jak środowisko zamierza dalej walczyć o realizację swoich postulatów. Okazuje się, że - choć walka jest z wielu powodów bardzo trudna lub wręcz niemożliwa - pojawiają się pewne zwiastuny zmian, które pokazują, że determinacja nawet pojedynczych osób może przynieść efekty.

-  Jednym z niewielu sposobów, który może przynieść realny sukces opiekunom, jest domaganie się swoich praw na drodze sądowej. Choć pozew zbiorowy w naszym wypadku nie wchodzi w grę, to każdy może walczyć indywidualnie - podpowiada Lipińska.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR