
RYNEK OPIEKI
- Na pewno musimy wykazać większą aktywność, być może także w formie protestu. Wiem, że to może być trudne, ale sytuacja nas do tego zmusza. Niepełnosprawne dzieci są chyba bardziej „medialne”, możliwe, że także w kontekście niedawnego zamieszania w sprawie aborcji - analizuje Lipińska.
Dodaje, że środowisko opiekunów nie ma prawie żadnych złudzeń co do pozytywnych intencji rządu, gdyż, jak twierdzi, „tyle razy przepięknie z nami rozmawiano, mówiono: pracujemy, poczekajcie chwilę, spełnimy wasze postulaty - i nic się nie wydarzyło”.
- Tylko sami o siebie możemy zawalczyć, bo nikogo już nie interesujemy. Jesteśmy na marginesie życia, zamknięci w czterech ścianach - nie widać nas, nie słychać, mało kto o nas wie. Nie zabarykadujemy się w Sejmie i nie przyniesiemy rządowi wstydu. Łatwo więc zepchnąć nas na margines i załatwiać te sprawy, które medialnie przyniosą lepszy efekt, a być może, że i kolejnych sympatyków w najbliższych wyborach. To bardzo smutne - mówi Małgorzata Lipińska.
Resortu rodziny i całej ekipy rządzącej nie oszczędza też Danuta Janoszka.
- Przecież to posłowie PiS-u zaskarżyli do TK dotyczący nas przepis, dlaczego więc teraz nie realizują korzystnego wyroku? I niech mi nie mówią, że dopiero zaczęli rządzić i nie zdążyli. Wiele przepisów potrafią błyskawicznie wdrażać, obradując nawet nocą, a nie chcą pochylić się nad opiekunami dorosłych, by mogli godnie żyć - żali się działaczka.
Dodaje, że wielu opiekunów jest w bardzo złym stanie psychicznym i fizycznym, co odbija się również na zdrowiu samych podopiecznych.
- Wie pan, co mnie przeraża? Jak widzę wpisy czy zdjęcia rządzących z pielgrzymek do Częstochowy, sugerujące, jacy są modlący, religijni, wrażliwi na krzywdę ludzką. Może więc pan bez ogródek napisać: Danuta Janoszka, która wierzy w Boga, powiedziała, że to obłuda - konstatuje.
Małgorzata Lipińska nie dziwi się tym emocjonalnym słowom.
- Ile w kółko można słuchać tego, że rząd rozważa, pracuje, planuje? Chcemy jedynie spotkania, najlepiej z minister Rafalską - i spokojnej, merytorycznej rozmowy. Czy to tak wiele?
Ministerstwo reaguje
21 października br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że trwają prace nad realizacją wyroku TK i poprawą sytuacji opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, których świadczenie wynosi 520 zł.
Prace nad wsparciem rodzin osobami z niepełnosprawnością toczą się w ramach międzyresortowego zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.
Do jego zadań należy opracowanie analizy aktualnej sytuacji osób z niepełnosprawnością i członków ich rodzin oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie poprawy ich sytuacji. Zespół ma również wypracować propozycje rozwiązań legislacyjnych i systemowych mających na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.
Punktem wyjścia są postulaty, które środowisko osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów złożyło w kancelarii premiera wiosną 2016 r.
Zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o bardziej szczegółowe odniesienie się do przedstawionych zarzutów i postulatów.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych