Opiekunowie dorosłych: rząd nas oszukał, sankcjonuje działania na fundamencie bezprawia
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   21 października 2016 10:38

- Na pewno musimy wykazać większą aktywność, być może także w formie protestu. Wiem, że to może być trudne, ale sytuacja nas do tego zmusza. Niepełnosprawne dzieci są chyba bardziej „medialne”, możliwe, że także w kontekście niedawnego zamieszania w sprawie aborcji - analizuje Lipińska.

Dodaje, że środowisko opiekunów nie ma prawie żadnych złudzeń co do pozytywnych intencji rządu, gdyż, jak twierdzi, „tyle razy przepięknie z nami rozmawiano, mówiono: pracujemy, poczekajcie chwilę, spełnimy wasze postulaty - i nic się nie wydarzyło”.

- Tylko sami o siebie możemy zawalczyć, bo nikogo już nie interesujemy. Jesteśmy na marginesie życia, zamknięci w czterech ścianach - nie widać nas, nie słychać, mało kto o nas wie. Nie zabarykadujemy się w Sejmie i nie przyniesiemy rządowi wstydu. Łatwo więc zepchnąć nas na margines i załatwiać te sprawy, które medialnie przyniosą lepszy efekt, a być może, że i kolejnych sympatyków w najbliższych wyborach. To bardzo smutne - mówi Małgorzata Lipińska.

Resortu rodziny i całej ekipy rządzącej nie oszczędza też Danuta Janoszka.

- Przecież to posłowie PiS-u zaskarżyli do TK dotyczący nas przepis, dlaczego więc teraz nie realizują korzystnego wyroku? I niech mi nie mówią, że dopiero zaczęli rządzić i nie zdążyli. Wiele przepisów potrafią błyskawicznie wdrażać, obradując nawet nocą, a nie chcą pochylić się nad opiekunami dorosłych, by mogli godnie żyć - żali się działaczka.

Dodaje, że wielu opiekunów jest w bardzo złym stanie psychicznym i fizycznym, co odbija się również na zdrowiu samych podopiecznych.

- Wie pan, co mnie przeraża? Jak widzę wpisy czy zdjęcia rządzących z pielgrzymek do Częstochowy, sugerujące, jacy są modlący, religijni, wrażliwi na krzywdę ludzką. Może więc pan bez ogródek napisać: Danuta Janoszka, która wierzy w Boga, powiedziała, że to obłuda - konstatuje.

Małgorzata Lipińska nie dziwi się tym emocjonalnym słowom.

- Ile w kółko można słuchać  tego, że rząd rozważa, pracuje, planuje? Chcemy jedynie spotkania, najlepiej z minister Rafalską - i spokojnej, merytorycznej rozmowy. Czy to tak wiele? 

Ministerstwo reaguje
21 października br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że trwają prace nad realizacją wyroku TK i poprawą sytuacji opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, których świadczenie wynosi 520 zł.

Prace nad wsparciem rodzin osobami z niepełnosprawnością toczą się w ramach międzyresortowego zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.

Do jego zadań należy opracowanie analizy aktualnej sytuacji osób z niepełnosprawnością i członków ich rodzin oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie poprawy ich sytuacji. Zespół ma również wypracować propozycje rozwiązań legislacyjnych i systemowych mających na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.

Punktem wyjścia są postulaty, które środowisko osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów złożyło w kancelarii premiera wiosną 2016 r.

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o bardziej szczegółowe odniesienie się do przedstawionych zarzutów i postulatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR