Opiekunowie medyczni chcą założyć związek zawodowy

RYNEK OPIEKI

Autor: www.wyborcza.biz/Rynek Seniora   05 października 2015 13:20


Opiekunowie medyczni chcą założyć związek zawodowy Opiekunowie medyczni zamierzają walczyć o swoje prawa. Zaczynają od stworzenia związku zawodowego. Fot. Fotolia

24 października w Łodzi opiekunowie medyczni planują spotkanie, w trakcie którego planują powołanie związku zawodowego reprezentującego ich interesy. Podkreślają, że w tej chwili w swoich miejscach pracy są traktowani jak sprzątaczki i wyjątkowo źle opłacani.

Zawód opiekuna medycznego został wpisany do klasyfikacji zawodów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2007 r.

Przedstawiciele tego zawodu pracują w szpitalach, domach pomocy społecznej, prywatnych domach opieki czy w domach prywatnych.

Jak wyliczają redaktorzy strony Opiekunmedyczny.pl - Do tej pory nie została wprowadzona ustawa o innych zawodach medycznych, zakres obowiązków jest niejasny. Brakuje szkoleń. Zarobki często poniżej płacy minimalnej. Brakuje struktur - opiekunowie są rozrzuceni po Polsce bez kontaktu.

Więc organizują się sami. Po to powstała strona Opiekun Medyczny i grupa na Facebooku. I po to 24 października w Łodzi opiekunowie założą związek zawodowy. To będzie ich pierwsza oficjalna reprezentacja. Potem zaczną upominać się o swoje prawa. 

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Rzecznik prasowy MZ Krzysztof Bąk odrzuca zarzut o braku struktur i osób odpowiedzialnych za opiekunów medycznych. Podkreśla, że w ochronie zdrowia funkcjonuje ponad 20 zawodów medycznych. Tylko kilka spośród nich ma powołany samorząd zawodowy.

A co z podawaniem leków przez opiekuna medycznego? Rzecznik resortu przypomina, że może on pomóc pacjentowi dopilnować godzin ich przyjmowania, wyjąć tabletki z opakowania i włożyć do ust w przypadku niesprawnych rąk czy podać wodę do popicia.

Bąk dodaje: - W chwili obecnej nie są planowane zmiany w aktach prawnych dotyczących opiekuna medycznego.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.