Opiekunowie niepełnosprawnych: ochłapy, puste obietnice i niesprawiedliwy system

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 października 2016 13:58


Opiekunowie niepełnosprawnych: ochłapy, puste obietnice i niesprawiedliwy system Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Partia Razem domaga się zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych; wzywa rząd do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat i zniesienia "irracjonalnych nierówności pomiędzy opiekunami".

Podczas czwartkowego (20 października) briefingu przed siedzibą resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Magdalena Malińska z zarządu Partii Razem przypomniała, że w piątek mijają dwa lata od wyroku TK, który - jak podkreśliła - "orzekł jasno, że absolutnie niekonstytucyjne jest to, żeby dzielić ludzi, segregować ich na lepszych i gorszych; tych, którzy bardziej i mniej zasługują na pomoc, w zależności od tego, w którym momencie życia doszło do utraty niepełnosprawności".

Zróżnicowanie opiekunów niezgodne z konstytucją
TK orzekł w październiku 2014 r., że różnicowanie wysokości świadczeń dla opiekunów od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niekonstytucyjne. Obecnie opiekunom osób, które nabyły niepełnosprawność przed ukończeniem 18 lat, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1300 zł, a opiekunowie osób, których niepełnosprawność powstała w dorosłym życiu, mogą otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, uzależniony od dochodu.

Maciej Konieczny z zarządu Razem tłumaczył, że "dzisiaj seniorka opiekująca się synem z porażeniem mózgowym dostaje 1300 zł, państwo zabrania jej pracować, nie otrzymuje żadnego wsparcia w najprostszych czynnościach opiekuńczych".

Dodał, że niektórzy dostają jeszcze dwukrotnie mniej niż wynosi ta niewielka kwota; bo osoby opiekujące się podopiecznymi, które straciły sprawność po 18. roku życia, dostają jedynie 520 zł i - jak mówił - to musi im wystarczyć na życie i opiekę. - Inni jeszcze nie dostają nic, bo państwo polskie żyje w przekonaniu, że seniorka po wylewie i opiekująca się nią córka, która w tym celu zrezygnowała z pracy, mogą utrzymać się za 1600 zł emerytury - zaznaczył.

W budżecie nie ma pieniędzy
- W Razem jesteśmy przekonani, że wszystkie te osoby zasługują na wsparcie, które starczy im na godne życie, a nie przypadkowe ochłapy, które w tym momencie rozdziela im polskie państwo - powiedział Konieczny. Ocenił, że obecny system jest "chaotyczny i niesprawiedliwy", dlatego jego partia domaga się od rządu zmian.

Podkreślił, że "na zmianę tego krzywdzącego prawa nie znalazła czasu Platforma Obywatelska, nie znajduje go PiS". - Dziś już wiemy, że niewiele zmieni się w 2017 r. W budżecie państwa nie znalazły się pieniądze na realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Konieczny.

Malińska mówiła, że "w zeszłym tygodniu Beata Szydło zapowiedziała program pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych", ale - jak oceniła - "doświadczenie pokazuje, że to są tylko puste obietnice, obietnice bez pokrycia".

- Jest to kwestia elementarnej, ludzkiej przyzwoitości, żeby tym problemem się zająć, dlatego wzywamy obecny rząd PiS-u do tego, żeby zajął się tym problemem i w końcu wykonał wyrok Trybunału Konstytucyjnego i zniósł te irracjonalne nierówności pomiędzy opiekunami osób niepełnosprawnych, zapewnił im środki na godne życie - zaznaczyła.

Powiedziała, że Razem proponuje wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych m.in. przez opiekę pielęgniarek, psychologów, profesjonalną opiekę medyczną, urlopy wypoczynkowe, a także stworzenie ośrodków, do których można by było oddać osobę niepełnosprawną pod opiekę "na jakiś czas".

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR