Opole: chcą do DPS, bo boją się eksmisji
Autor: nto.pl/RynekSeniora.pl   02 stycznia 2015 12:32

W drugiej połowie ubiegłego roku w opolskim MOPR pojawiły się wnioski starszych ludzi o umieszczenie w domu pomocy społecznej (DPS). Nie są w stanie z emerytur lub rent utrzymać mieszkania, niektórzy mają już decyzję o eksmisji. Desperacko uciekają w ten sposób przed bezdomnością.

Nową kategorią podopiecznych, którzy chcą starość spędzić w domu pomocy są seniorzy samotni, m.in. z powodu wyjazdów dzieci zagranicę. Boją się niedołęstwa i braku opieki w chorobie. Duża liczba chętnych świadczy o dobrej opinii, jaką cieszą się te placówki.

Składanych wniosków byłoby znacznie więcej, gdyby nie to, że w Opolu są domy dziennego pobytu dla seniorów. Stanowią antidotum na samotność, pomagają atrakcyjnie wypełnić czas. Niedawno otwarto czwarty, w Groszowicach. Jeszcze tylko mieszkańcy Zaodrza nie mogą się takiej placówki doczekać.

Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest rozwój wolontariatu. Coraz więcej osób chce pomagać potrzebującym. A nowym zjawiskiem jest wolontariat senioralny.

Wiele starszych osób, które czują się na siłach, decyduje się pomagać chorym rówieśnikom oraz dzieciom. Wspiera ich w tym prowadzone przez MOPR biuro pracy dla wolontariuszy. Zaś Klub Integracji Społecznej coraz częściej oferuje pracę podopiecznym, którzy szukają zatrudnienia oraz dłużnikom czynszowym, alimentacyjnym i tym, którzy odpracowują wyroki.

Czytaj: www.nto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.