Opole: rusza "kuchnia na kółkach" dla niesamodzielnych seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   06 grudnia 2016 10:49


Opole: rusza "kuchnia na kółkach" dla niesamodzielnych seniorów Od roku 2017 przez cztery lata niesamodzielni seniorzy z Opola będą mogli korzystać z mobilnej, darmowej kuchni. Fot. UC Davis College of Engineering/Flickr.com (CC BY 2.0)

Najpierw mobilną kuchnię Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uruchomił na próbę. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, dlatego od początku 2017 r. kuchnia rusza pełną parą. Niesamodzielnym osobom starszym ciepłe posiłki będą wydawane nieodpłatnie.

O tzw. mobilną kuchnię, czyli dowóz ciepłych posiłków do domów osób starszych, niepełnosprawnych, które nie są w stanie samodzielnie przygotować posiłki, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zabiegał od 11 lat.

Małgorzata Kozak, wicedyrektor opolskiego MOPR-u tłumaczy w Gazecie Wyborczej, że starsze osoby często zabiegają o umieszczenie w domu pomocy społecznej tylko dlatego, że nie są w stanie przygotować sobie codziennie gorącego posiłku. Do tej pory część seniorów otrzymywała posiłki do domów dzięki opiekunkom, które przynoszą je z kuchni domów dziennego pobytu. 

Nim kuchnia na kółkach ruszyła pełną parą, zaczęto od programu pilotażowego. Udział w nim wzięło 15 osób, seniorów (wybranych przez opiekunki), którzy przez kilka miesięcy otrzymywali ciepły posiłek dowożony przez PCK. To właśnie ta organizacja została wyłoniona w drodze konkursu przygotowanego przez ratusz. Radni na ten cel zabezpieczyli ok. 20 tys. zł.

Począwszy od nowego roku, kuchnia ma działać cztery lata; pierwsze dwa są finansowane ze środków unijnych (1,6 mln zł). Na przygotowanie i dowóz posiłków ma zostać ponownie rozpisany konkurs.

Więcej: www.opole.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.