Opolskie: 5,5 mln euro na opiekę nad osobami starszymi

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 lutego 2016 09:06


Opolskie: 5,5 mln euro na opiekę nad osobami starszymi Pieniądze unijne z RPO woj. opolskiego na lata 2014-2020 można pozyskać na na opiekę medyczną nad osobami starszymi. Fot. Fotolia

Opieka medyczna nad matką, dzieckiem czy seniorami; wczesne wykrywanie nowotworów; usługi zdrowotne ułatwiające powrót do pracy - na takie m.in. cele będzie można pozyskiwać pieniądze z opolskiego RPO przeznaczone na opiekę zdrowotną. W puli jest ok. 68 mln euro.

Pieniądze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. opolskiego na lata 2014-2020 można pozyskać na na opiekę medyczną nad osobami starszymi - np. domy opieki medycznej, tworzenie nowych miejsc opieki czy teleopiekę. Wsparcie ma objąć ponad 8 tys. osób. Na ten cel zarezerwowano 5,5 mln euro.

Z kolei blisko 6,2 mln euro ma być przeznaczone na wczesne wykrywanie nowotworów np. na profilaktykę raka szyjki macicy, jelita grubego czy raka piersi. 

Pieniądze te będą mogły być wykorzystywane na badania czy działania edukacyjno-informacyjne, którymi - zgodnie ze wskaźnikami przyjętymi przez opolski urząd marszałkowski - do 2020 roku ma być objętych blisko 52 tys. osób w regionie.

W ramach usług zdrowotnych ułatwiających powrót do pracy z funduszy unijnych opolskiego RPO finansowana ma być rehabilitacja np. po wypadkach, zabiegach czy przebyciu ciężkich chorób. Na takie działania zapisano blisko 2,2 mln euro, a docelowo wsparciem ma być objętych ponad 5,6 tys. osób.

14 mln euro to kwota zapisana na działania w ramach opieki medycznej nad matką i dzieckiem. Mają to być np. mobilne szkoły rodzenia, projekty dot. wykrywania wad rozwojowych, szczepień, opieki okołoporodowej czy badań prenatalnych dla pań do 35. roku życia. Opieką zdrowotną i np. działaniami dot. wykrywania wad rozwojowych do 2020 roku ma być objętych ponad 39 tys. osób w województwie. Zaplanowano też szczepienia przeciw pneumokokom dla 26,1 tys. dzieci.

W ramach opolskiego RPO będzie też można pozyskać 4,5 mln euro na działania służące zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, takim jak nadwaga, cukrzyca czy otyłość. Mogą to być projekty uwzględniające aktywizację ruchową, usługi medyczne dot. tych chorób cywilizacyjnych czy edukację zdrowotną skierowane do dzieci w wieku od 6 do 18 lat oraz dorosłych w wieku 45-65 lat. Do 2020 roku 100 tys. mieszkańców regionu ma być w ramach tych działań objętych badaniami przesiewowymi, a 7 tys. osób wsparciem zdrowotnym.

Poza tym unijne pieniądze będzie też można wykorzystać na Opolszczyźnie np. na działania informacyjno-szkoleniowe np. dla lekarzy medycyny pracy czy POZ albo edukację prozdrowotną (85 tys. euro); projekty z zakresu e-zdrowia, np. rozwój infrastruktury informatycznej (10 mln euro) czy inwestycje w infrastrukturę oraz wyposażenie (25,4 mln euro) dot. właśnie chorób cywilizacyjnych, nowotworów złośliwych, anestezjologii i intensywnej terapii czy opieki nad matką, dzieckiem i seniorami.

W sumie w opolskim RPO na opiekę zdrowotną i rehabilitację do 2020 roku przeznaczono blisko 68 mln euro. Nabory w ramach poszczególnych programów mają się odbywać od I kwartału tego roku aż do roku 2019. O pieniądze będą mogły ubiegać się np. organizacje pozarządowe czy samorządy we współpracy z jednostkami służby zdrowia.

Odpowiedzialny za kwestie służby zdrowia wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek  wskazał, że pieniądze unijne z RPO skierowane na opiekę zdrowotną przeznaczone będą zarówno np. na infrastrukturę, wyposażenie szpitali, ale też na działania profilaktyczne.

Wskazał, iż lepszą opieką należy otoczyć zarówno seniorów, bo starzejące się społeczeństwo to wyzwanie nie tylko dla regionu, ale też kobiety w ciąży i dzieci. - Stąd program szczepień przeciw pneumokokom i inne działania, które np. mają na celu wcześniejsze wykrywanie wad płodu - wyjaśnił Kolek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.