Opolskie: coraz więcej seniorów bez pomocy bliskich

RYNEK OPIEKI

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Seniora   13 listopada 2014 10:48


Opolskie: coraz więcej seniorów bez pomocy bliskich

W ostatnich latach rośnie liczba starszych mieszkańców umieszczanych w domach pomocy społecznej - informuje "Nowa Trybuna Opolska".

Z publikacji Urzędu Statystycznego w Opolu "Seniorzy w województwie opolskim” wynika, że na koniec 2012 r. w domach i zakładach stacjonarnej pomocy społecznej mieszkało 1,7 tys. osób w wieku 61 lat i więcej. W porównaniu z 2011 r. liczba pensjonariuszy w podeszłym wieku wzrosła o 6,9 proc.

W latach 2000-2012 w regionie wzrósł odsetek ludzi starszych - w wieku 65 lat i więcej (z 11,7 do 14,8 proc.). Podczas gdy w 2000 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 24 seniorów, to w 2012 r. było ich już 28.

W 2035 r. co drugi mieszkaniec województwa opolskiego będzie miał więcej niż 50 lat.

Niektóre dzieci partycypują w kosztach utrzymania rodzica w DPS-ie, ale bywa i tak, że seniorzy nawet nie znają adresu swoich bliskich mieszkających za granicą. Wówczas cały koszt utrzymania takiej osoby spada na gminę. Także wiele osób decyduje się na przenosiny do domów pomocy społecznej przed zimą, gdyż same już nie dają rady.

W Kędzierzynie-Koźlu funkcjonuje też np. pięć domów dziennego pobytu, gdzie seniorzy mogą spędzić ciekawie czas. Ci, którzy wymagają pomocy przy codziennych czynnościach, trafiają z kolei do mieszkań chronionych, których jest ponad 40. To miejsca, gdzie mają zapewnioną opiekę pielęgniarki i pracownika socjalnego.

Eksperci uważają, że kryzys demograficzny, jaki dotyka Opolszczyznę i kraj, można przekuć w sukces, tworząc rynek usług senioralnych, polegający na tworzeniu specjalnych osiedli dla tej grupy, domów dziennego pobytu i placówek opiekuńczych. Pierwszym krokiem do tego ma być powołany w marcu 2014 r. Regionalny Opolski Klaster Senioralny.

Więcej: www.nto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.