Opolskie: miliony euro na usługi opiekuńcze i społecznePAP/Rynek Seniora - 18 lutego 2016 12:09


17 lutego 2016 r. na konferencji w Prószkowie (Opolskie) samorząd woj. opolskiego przedstawił informacje o regionalnych środkach europejskich dostępnych w poszczególnych obszarach do 2020 r. Część unijnych pieniędzy ma być przeznaczona na usługi opiekuńcze, mieszkania wspomagane i rozwój infrastruktury usług społecznych.

Podczas konferencji podano m.in., jakie konkretnie kwoty przeznaczy region na poszczególne obszary, kiedy planowane są nabory i w jakich instytucjach szukać pieniędzy w ramach krajowej puli środków z UE.

Pieniądze unijne do 2020 r. mają być wykorzystane m.in. na rozwój społecznych usług opiekuńczych nad osobami niesamodzielnymi i poprawę dostępu do tzw. mieszkań wspomaganych (19,5 mln euro - ok 85 mln zł) oraz rozwój infrastruktury usług społecznych, np. na wyposażenie dziennych czy całodobowych placówek opieki (ponad 18,7 mln euro - ok. 82 mln zł).

Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Karina Bedrunka podała, że tylko w roku 2016 mają się odbyć nabory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. opolskiego na łączną kwotę 1,3 mld zł. Wiele będzie dot. działań wieloletnich, więc szacowana pula środków planowanych do wypłacenia w tym roku z RPO to ok. 550 mln zł.