
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uruchamia punkt konsultacyjny dla delegowanych do pracy do Niemiec opiekunów i opiekunek osób starszych - poinformował w poniedziałek (15 kwietnia) na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie wiceprzewodniczący OPZZ dr Piotr Ostrowski.
Powiedział on, że około 300 tys. osób w Niemczech to opiekunki i opiekunowie osób starszych, głównie kobiety, a zdecydowana większość z nich jest z Polski. - Spotykają się oni z wieloma problemami i często potrzebują pomocy i doradztwa - dodał.
- Będziemy starali się im pomóc, żeby ich praca była wykonywana zgodnie z przepisami i standardami, a przede wszystkim, żeby byli traktowani w sposób godny i otrzymywali takie wynagrodzenie, jakie się im należy - zapewniał Piotr Ostrowski.
Punkt konsultacyjny przy Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych będzie prowadził dyrektor wydziału międzynarodowego OPZZ dr Adam Rogalewski. Ostrowski podkreślił, że jest on "bardzo doświadczoną osoba, jeśli chodzi o pomoc pracownikom migrującym, w tym także delegowanym w branży opiekuńczej".
Rogalewski przez wiele lat pracował w Szwajcarii jako ekspert szwajcarskiego związku zawodowego, jest też członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). - To będzie ekspercki punkt konsultacyjny, świadczący pomoc na wysokim poziomie - przekonywał Ostrowski.
Zdaniem Adama Rogalewskiego sytuacja opiekunów osób starszych mieszkających w domu pacjenta w wielu przypadkach przypomina współczesne niewolnictwo. - Nie tylko pracują oni dla rodzin niemieckich, także mieszkają z nimi, więc są dostępni 24 godziny na dobę, a płaci się im często za pracę ośmiogodzinną - dodał.
- Opiekunki, bo na ogół są to kobiety - wyjaśniał - są wyizolowane i nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc. Były przypadki, że kobiety były bite przez swoich podopiecznych, z kolei zatrudniające je agencje nic nie mogły z tym zrobić z powodu skomplikowane systemu ich zatrudnienia.
Przedstawiciele OPZZ tłumaczyli, że w większości przypadków osoby zatrudnione przez polskie agencje na podstawie umowy-zlecenia przekazywane są agencji niemieckiej, która wysyła je do pracy do rodzin w Niemczech. "Borykają się nie tylko z niskimi zarobkami, ale również brakiem kontaktu i wsparcia ze strony pracodawców" - czytamy w oświadczeniu przekazanym mediom.
Dr Rogalewski powiedział dziennikarzom, że gdyby nie było opiekunek z zagranicy, na ogół polskich kobiet, opieka nad osobami starszymi w Niemczech, a także w wielu innych krajach Europy Zachodniej, całkowicie by upadła, bo wykonują pracę, której nie może podołać miejscowa służba zdrowia.
- Niemcy w znacznym stopniu zależą od opiekunek z Europy Wschodniej, a coraz częściej są to także kobiety z Ukrainy. We Włoszech ponad 80 proc. opiekunek pochodzi spoza Unii Europejskiej - podkreślił Rogalewski. Dodał, że to bardzo duża grupa zawodowa, całkowicie zapomniana przez społeczeństwo.
Punkt konsultacyjny dla delegowanych do Niemiec opiekunek osób starszych mieści się w siedzibie OPZZ w Warszawie. Z Adamem Rogalewskim można kontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej (opieka@opzz.org.pl), telefonicznie: 0048-572-249-473 i osobiście w siedzibie OPZZ (ul. Kopernika 36/40 w Warszawie, II piętro, pokój 210).
Punkt konsultacyjny ma również swoją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/pg/Porady-dla-opiekunów-i-opiekunek-osób-starszych-w-Niemczech-423654861538278/posts/?ref=page_internal
Więcej informacji o sytuacji opiekunów osób starszych w Europie można znaleźć w opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego: https://www.eesc.europa.eu/en/our-work/opinions-information-reports/opinions/rights-live-care-workers.
Biuro punktu konsultacyjnego powstało w ramach realizacji dwuletniego projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską: "Sprawiedliwe warunki pracy: Dostęp do sprawiedliwych warunków pracy dla pracowników delegowanych poprzez udzielanie informacji i współpracy w wybranych sektorach".
W projekcie uczestniczą instytut szkoleniowy niemieckiej centrali związkowej DGB i związki zawodowe z Rumunii, Węgier, Słowenii, Chorwacji i z Polski (OPZZ). Każda z organizacji partnerskich specjalizuje się w innej branży. Rumunia i Chorwacja: sektor budowlany, Węgry: przemysł metalowy, Słowenia: transport, w szczególności kierowcy ciężarówek. Projekt z ramienia OPZZ dotyczy wsparcia dla opiekunek i opiekunów osób starszych.
Zbigniew Wojtasiński (PAP)
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych