OPZZ: sytuacja polskich opiekunek osób starszych w Niemczech przypomina niewolnictwo

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 kwietnia 2019 12:15


OPZZ: sytuacja polskich opiekunek osób starszych w Niemczech przypomina niewolnictwo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uruchamia punkt konsultacyjny dla delegowanych do pracy do Niemiec opiekunów i opiekunek osób starszych - poinformował w poniedziałek (15 kwietnia) na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie wiceprzewodniczący OPZZ dr Piotr Ostrowski.

Powiedział on, że około 300 tys. osób w Niemczech to opiekunki i opiekunowie osób starszych, głównie kobiety, a zdecydowana większość z nich jest z Polski. - Spotykają się oni z wieloma problemami i często potrzebują pomocy i doradztwa - dodał.

- Będziemy starali się im pomóc, żeby ich praca była wykonywana zgodnie z przepisami i standardami, a przede wszystkim, żeby byli traktowani w sposób godny i otrzymywali takie wynagrodzenie, jakie się im należy - zapewniał Piotr Ostrowski.

Punkt konsultacyjny przy Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych będzie prowadził dyrektor wydziału międzynarodowego OPZZ dr Adam Rogalewski. Ostrowski podkreślił, że jest on "bardzo doświadczoną osoba, jeśli chodzi o pomoc pracownikom migrującym, w tym także delegowanym w branży opiekuńczej".

Rogalewski przez wiele lat pracował w Szwajcarii jako ekspert szwajcarskiego związku zawodowego, jest też członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). - To będzie ekspercki punkt konsultacyjny, świadczący pomoc na wysokim poziomie - przekonywał Ostrowski.

Zdaniem Adama Rogalewskiego sytuacja opiekunów osób starszych mieszkających w domu pacjenta w wielu przypadkach przypomina współczesne niewolnictwo. - Nie tylko pracują oni dla rodzin niemieckich, także mieszkają z nimi, więc są dostępni 24 godziny na dobę, a płaci się im często za pracę ośmiogodzinną - dodał.

- Opiekunki, bo na ogół są to kobiety - wyjaśniał - są wyizolowane i nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc. Były przypadki, że kobiety były bite przez swoich podopiecznych, z kolei zatrudniające je agencje nic nie mogły z tym zrobić z powodu skomplikowane systemu ich zatrudnienia.

Przedstawiciele OPZZ tłumaczyli, że w większości przypadków osoby zatrudnione przez polskie agencje na podstawie umowy-zlecenia przekazywane są agencji niemieckiej, która wysyła je do pracy do rodzin w Niemczech. "Borykają się nie tylko z niskimi zarobkami, ale również brakiem kontaktu i wsparcia ze strony pracodawców" - czytamy w oświadczeniu przekazanym mediom.

Dr Rogalewski powiedział dziennikarzom, że gdyby nie było opiekunek z zagranicy, na ogół polskich kobiet, opieka nad osobami starszymi w Niemczech, a także w wielu innych krajach Europy Zachodniej, całkowicie by upadła, bo wykonują pracę, której nie może podołać miejscowa służba zdrowia.

- Niemcy w znacznym stopniu zależą od opiekunek z Europy Wschodniej, a coraz częściej są to także kobiety z Ukrainy. We Włoszech ponad 80 proc. opiekunek pochodzi spoza Unii Europejskiej - podkreślił Rogalewski. Dodał, że to bardzo duża grupa zawodowa, całkowicie zapomniana przez społeczeństwo.

Punkt konsultacyjny dla delegowanych do Niemiec opiekunek osób starszych mieści się w siedzibie OPZZ w Warszawie. Z Adamem Rogalewskim można kontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej (opieka@opzz.org.pl), telefonicznie: 0048-572-249-473 i osobiście w siedzibie OPZZ (ul. Kopernika 36/40 w Warszawie, II piętro, pokój 210).

Punkt konsultacyjny ma również swoją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/pg/Porady-dla-opiekunów-i-opiekunek-osób-starszych-w-Niemczech-423654861538278/posts/?ref=page_internal

Więcej informacji o sytuacji opiekunów osób starszych w Europie można znaleźć w opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego: https://www.eesc.europa.eu/en/our-work/opinions-information-reports/opinions/rights-live-care-workers.

Biuro punktu konsultacyjnego powstało w ramach realizacji dwuletniego projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską: "Sprawiedliwe warunki pracy: Dostęp do sprawiedliwych warunków pracy dla pracowników delegowanych poprzez udzielanie informacji i współpracy w wybranych sektorach".

W projekcie uczestniczą instytut szkoleniowy niemieckiej centrali związkowej DGB i związki zawodowe z Rumunii, Węgier, Słowenii, Chorwacji i z Polski (OPZZ). Każda z organizacji partnerskich specjalizuje się w innej branży. Rumunia i Chorwacja: sektor budowlany, Węgry: przemysł metalowy, Słowenia: transport, w szczególności kierowcy ciężarówek. Projekt z ramienia OPZZ dotyczy wsparcia dla opiekunek i opiekunów osób starszych.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR