Ostrów Wlkp.: starsi i niepełnosprawni wprowadzą się do mieszkania chronionego

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 marca 2017 07:57


Ostrów Wlkp.: starsi i niepełnosprawni wprowadzą się do mieszkania chronionego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czterej niepełnosprawni mężczyźni 60+ zamieszkają w pierwszym w Ostrowie Wlkp. mieszkaniu chronionym. Potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają opieki całodobowej. Przez dwa lata koszty ich utrzymania będzie pokrywać miasto.

Jak powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek, dla czterech mężczyzn po 60. r.ż., niepełnosprawnych i chorych przewlekle, pobyt w mieszkaniu chronionym jest szansą na pozostanie w środowisku lokalnym. Dodała, że lokatorów wytypowali pracownicy socjalni. Seniorzy będą przygotowywani do prowadzenia samodzielnego życia pod opieką pracownika socjalnego, opiekunki środowiskowej, rehabilitanta i psychologa.

Zdaniem prezydent, mieszkanie chronione to alternatywa dla domu pomocy społecznej, "gdzie seniorzy otrzymują potrzebną pomoc, ale wiąże się to często z zupełną zmianą środowiska i stylu życia oraz utratą samodzielności".

- Tutaj senior zachowuje niezależność, a z drugiej strony może liczyć na pomoc specjalistów w obszarach związanych z jego codziennym funkcjonowaniem - wyjaśniła.

Jak poinformowała Klimek, na wyposażenie mieszkania chronionego miasto pozyskało z funduszy unijnych 160 tys. zł. Przez 2 lata będzie ponosić koszty utrzymania lokatorów. Po tym czasie, zgodnie z uchwałą rady miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, odpłatność za pobyt w mieszkaniu chronionym będzie zależała od dochodu mieszkańca.

- Obecnie koszt pobytu w domu pomocy społecznej wynosi 1500 zł. Miasto z tej kwoty pokrywa 915 zł, a resztę dopłaca lokator. W przypadku niskich poborów mieszkaniec jest w ogóle zwolniony z opłat - powiedziała Beata Klimek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR