Ostrowiec Św.: autorski projekt wsparcia osób potrzebujących opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 listopada 2018 13:44


Ostrowiec Św.: autorski projekt wsparcia osób potrzebujących opieki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Połączenie osób poszukujących miejsca zamieszkania z osobami wymagającymi opieki - w zamian za pomoc w codziennym funkcjonowaniu - zakłada autorski projekt "Lokator", realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Adresatami przedsięwzięcia są pełnoletnie osoby zależne, np. niepełnosprawni, seniorzy, osoby samotne, nieporadne życiowo, którym rodzina nie jest w stanie zapewnić całodobowej opieki. Muszą one dysponować odpowiednimi warunkami mieszkaniowymi i wyrazić chęć przyjęcia do swojego domu osoby poszukującej miejsca zamieszkania.

Z kolei potencjalnymi opiekunami mają być osoby, które nie posiadają własnego mieszkania, bądź z innych powodów nie są w stanie zapewnić sobie bezpiecznego schronienia, m.in. zagrożone bezdomnością, doznające przemocy domowej, pragnące się usamodzielnić, a których nie stać na zakup lub wynajęcie lokum. Muszą też mieć dochody, umożliwiające partycypację w kosztach zamieszkania.

Projekt jest realizowany od końca czerwca, a chętni mogą zgłaszać się do końca listopada. Jak powiedziała PAP specjalista merytoryczny projektu z MOPS, Bożena Kotowska, gotowe na przyjęcie lokatorów są już trzy seniorki, ale pojawił się problem z osobami je wspierającymi - potrzebne są także kobiety. - Ze strony potencjalnych lokatorów zgłosiło się 13 osób. Cześć z przyczyn losowych zrezygnowała - ktoś znalazł mieszkanie, inny - wyjechał za granicę, ktoś jeszcze się rozchorował. Zostało trzech mężczyzn. Cały czas poszukujemy chętnych, apelujemy o zgłaszanie się - mówiła.

W ramach projektu zorganizowano dla jego uczestników szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, warsztaty zarządzania czasem własnym, zajęcia z komunikacji interpersonalnej i trening podstawowych umiejętności społecznych. Potencjalni lokatorzy przechodzą też badania psychologiczne.

Kotowska podkreśliła, że bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie do siebie osób zależnych i ich przyszłych opiekunów. - Wypełniamy ankietę, żeby zbadać potrzeby tych osób, żeby dokonać wyboru w sposób właściwy - by wzajemne oczekiwania były jak najbardziej spełnione - zaznaczyła.

Osoba zależna przyjmując lokatora ma zapewnić mu odpowiednie warunki - umeblowany wolny pokój, umożliwić dostęp do kuchni, łazienki i domowych urządzeń. Z kolei opiekunowie mają dostosować się do regulaminu i partycypować w kosztach mieszkania. - To też jest trudne, żeby pójść do osoby zależnej, być z nią stale, wspierać, to trudne dla lokatorów będących osobami samotnymi (…) Musimy się liczyć z tym, że bardzo często nasi podopieczni to osoby po ciężkich traumach, doświadczone przez los, i nie zawsze gotowe by świadczyć pomoc - zaznaczyła Kotowska.

Prawa i obowiązki uczestników przedsięwzięcia, będą zapisane w umowie (pomiędzy osobą zależną, lokatorem i MOPS-em) - pierwsza ma być zawarta na dwa miesiące. - W trakcie zamieszkiwania monitorujemy te osoby, odwiedzamy. Z boku czuwamy nad bezpieczeństwem obydwu stron, bo obie strony są dla nas ważne - podkreśliła Kotowska.

Przez okres realizacji projektu zapewniona będzie pomoc psychologa, pracownika socjalnego, radcy prawnego i pracownika MOPS. W ramach testowania przedsięwzięcia - do końca listopada - przewidziano środki na drobne wyposażenie dla lokatora, czyli np. zakup ręczników, pościeli, drobnych naczyń.

Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z funduszy unijnych, w ramach projektu wsparcia innowacji społecznych. Kotowska podkreśliła, że inicjatywa będzie realizowana w Ostrowcu Świętokrzyskim także po zakończeniu projektu - jeśli będzie takie zapotrzebowanie i zgłoszą się chętni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR