Ostry spór w Lublinie ws. sprzedaży działki na kościół i dom opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 lutego 2016 09:27


Ostry spór w Lublinie ws. sprzedaży działki na kościół i dom opieki Według zapowiedzi na sprzedanej przez miasto działce planowana jest budowa kościoła i dziennego domu opieki. Fot. PTWP Andrzej Wawok

Radni Lublina zgodzili się na sprzedaż - z 90 proc. bonifikatą - Archidiecezji Lubelskiej dwóch działek pod budowę kościoła i domu opieki. Grupa mieszkańców wnioskowała o budowę tam przedszkola. Miasto ma zbudować przedszkole i szkołę w innym miejscu.

Podczas czwartkowej (11 lutego) sesji rady miasta za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działek Archidiecezji Lubelskiej głosowało 23 radnych, pięciu było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Nie było dyskusji wokół projektu uchwały.

Uchwała dotyczy dwóch działek w dzielnicy Ponikwoda należących do miasta, o łącznej powierzchni blisko 2 ha, które miałyby być sprzedane Archidiecezji Lubelskiej bez przetargu, z bonifikatą w wysokości 90 proc. ceny. Obie działki wyceniono łącznie na 3 mln 690 tys. zł. Sprzedaż nieruchomości ma nastąpić do 2 listopada 2016 r.

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że Archidiecezja Lubelska, która wnioskowała o nabycie działek jeszcze w lipcu ub. roku, ma przeznaczyć je na cele sakralne, ale też na ich obszarze prowadzić działalność w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. Według zapowiedzi planowana jest tam budowa kościoła i dziennego domu opieki.

Uchwała w tej sprawie była już skierowana na sesję rady miasta we wrześniu ub. roku, ale po protestach ze strony mieszkańców, którzy domagali się budowy szkoły i przedszkola w dzielnicy, została wycofana.

Na jednej z działek, które mają być sprzedane Kościołowi grupa mieszkańców chce budowy żłobka i przedszkola. Złożyli w tej sprawie obywatelski projekt uchwały, pod którym podpisało się ok. 1900 mieszkańców (do stałego rejestru wyborców miasta Lublin należy 1340).

Wnioskodawcy podkreślają w uzasadnieniu, że w dzielnicy nie ma ani żłobka, ani przedszkola prowadzonego przez gminę, a potrzeby w tym zakresie dramatycznie wzrosły, gdy powstały nowe osiedla mieszkaniowe. Na sesji w styczniu radni skierowali projekt mieszkańców do prac w komisjach: budżetowo-ekonomicznej, gospodarki komunalnej oraz rozwoju miasta.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapewnia, że w dzielnicy (niedaleko działek przeznaczonych do sprzedaży Kościołowi) powstanie kompleks oświatowy, gdzie ma być szkoła dla 600 uczniów, przedszkole dla 150 dzieci, żłobek dla 90 dzieci i dom kultury.

- Kompleks jest już opracowany w wydziale inwestycji. Przechodzimy, po konsultacjach, które będą miały miejsce w marcu, do opracowania dokumentacji. W przyszłym roku w budżecie chcielibyśmy tę inwestycję rozpocząć - powiedział.

Według prezydenta w tej sytuacji projekt budowy przedszkola i żłobka złożony przez mieszkańców jest bezzasadny. - Działka, na której chcemy lokalizować centrum oświatowe jest wystarczająco duża. Tamte działki, które są oferowane do sprzedaży archidiecezji, nie pozwalają zbudować takiego kompleksu - dodał Żuk.

Wstępny koszt budowy kompleksu szacowany jest na 40 mln zł. Inwestycja ma być finansowana z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Sprawa sprzedaży działek podzieliła mieszkańców dzielnicy Ponikwoda. Po tym, jak zebrano podpisy poparcia dla projektu budowy żłobka i przedszkola, inna grupa mieszkańców zbierała podpisy przeciwko temu projektowi.

W dzielnicy powstał Społeczny Komitet na rzecz zagospodarowania obu działek i zabezpieczenia ich przed sprzedażą, który zebrał podpisy pod projektem obywatelskim.

Członkowie komitetu krytycznie ocenili podjętą przez radnych uchwałę dotyczącą sprzedaży działek. Złożyli do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie wniosek o kontrolę tej uchwały i "podjęcie działań zmierzających do wstrzymania próby zbycia" działek na rzecz Kościoła.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.