OZZPiP: za nowymi kompetencjami pielęgniarek powinien iść wyższy poziom zarobków i kształcenia

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   26 lipca 2016 14:29


OZZPiP: za nowymi kompetencjami pielęgniarek powinien iść wyższy poziom zarobków i kształcenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pielęgniarki pracujące w systemie ratownictwa będą mogły podawać więcej leków w nagłych przypadkach, zaś biały personel POZ wypisze bezpłatne medykamenty seniorom. Według przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych szersze kompetencje powinny iść w parze z wyższymi płacami i ze wzrostem poziomu kształcenia.

Zmiany przewidują dwa projekty rozporządzeń ministra zdrowia - w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, oraz noweli rozporządzenia dotyczącego recept wystawianych przez pielęgniarki i położne - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

Zmiana przepisów w rozporządzeniu dotyczącym recept obejmuje wpisywanie odpowiednich kodów, tak by osoby powyżej 75 lat otrzymywały je za darmo. Z kolei drugi z aktów prawnych poszerza uprawnienia pielęgniarek przede wszystkim w nagłych przypadkach. Resort postanowił zwiększyć uprawnienia 13 tys. pielęgniarek pracujących w systemie ratownictwa. Dzięki projektowanym przepisom do ich zakresu obowiązków dodano czynności ratunkowe - będą mogły np. wykonać kardiowersję w tachyarytmiach czy zlecić usługi opiekuńcze.

Jak zauważa Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, wyjściem do negocjacji w zakresie poszerzenia obowiązków powinno być połączenie wysokich wymogów w zakresie kształcenia oraz stosowny wzrost wynagrodzeń. "Nie wyobrażam sobie, jak można zwiększać uprawnienia i zakres obowiązków pielęgniarek i położnych przy jednoczesnym dążeniu do powrotu do kształcenia ich na poziomie średnim" - konstatuje na łamach DGP.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR