Pensjonariusz zakładu opieki zostaje sam w święta

RYNEK OPIEKI

Autor: DKX/Rynek Seniora   23 grudnia 2015 10:05


Pensjonariusz zakładu opieki zostaje sam w święta Zjawisko samotności dotyczy pensjonariuszy najróżniejszych państwowych i niepublicznych placówek służby zdrowia. Fot. Shutterstock

Większość naszych pacjentów zostaje na święta w naszym Zakładzie. Rodziny nie mogą lub nie chcą przyjąć ich nawet na te kilka świątecznych dni w roku - mówi Barbara Krzywda, kierownik Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego w Owińskach - filii Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Poznaniu.

Warto sięgnąć do statystyk obrazujących skalę problemu. Według danych GUS około 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce z osobami w starszym wieku to jednoosobowe gospodarstwa domowe tworzone przez samotne osoby starsze, W związku ze zjawiskiem „starzenia się” naszego społeczeństwa, trend ma nasilać się w prognozie kolejnych 20 lat.

Zjawisko samotności dotyczy również pensjonariuszy najróżniejszych państwowych i niepublicznych placówek służby zdrowia, gdzie czasowo lub na stałe przebywają osoby starsze, którym samotność doskwiera mocniej w ten czas - tak jak w placówce w Owińskach.

- Nie znaczy to, że są pozostawienie sami sobie. W tym roku będziemy zasiadać do Wigilii po raz ostatni w starym budynku, od przyszłego czeka na nas nowe skrzydło. Zawsze dbamy o to, by naszym podopiecznym nie doskwierała samotność, zwłaszcza w ten świąteczny czas; jednak nie jesteśmy w stanie każdemu z osobna dać tyle ciepła i serdeczności ile potrzebują i ile dałby ktoś naprawdę bliski - mówi Barbara Krzywda.

Ostatnio widać, że powstają kampanie oraz inicjatywy społeczne, które zwracają uwagę również na aspekty niematerialne. Samotność osób starszych to jeden z nich. Mówi o tym np. bardzo emocjonalny spot naszych zachodnich sąsiadów, gdzie senior rodu musi uciec się do dość oryginalnego fortelu, by zgromadzić wokół siebie swoją rodzinę. W mediach społecznościowych pojawiła się akcja ‪#‎zagadajstaruszka, mówiąca o samotności osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.