Pielęgniarki i opiekunowie rozpoczynają współpracę. Na początek przy kampanii "Ostatni dyżur"
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   24 lipca 2015 18:50

Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Krzysztof Jakubowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Domów Opieki podpisali dziś (24 lipca br.) deklarację zawarcia koalicji „Ostatniego dyżuru”. W ten sposób przedstawiciele zawodów opiekuńczych włączają się do kampanii prowadzonej przez pielęgniarki, ale też pragną zwrócić uwagę na problemy swojej grupy zawodowej.

Kampania „Ostatni dyżur” ma na celu uświadomienie Polaków o zagrożeniach społecznych wynikających z malejącej liczby pielęgniarek i położnych w Polsce. Jest to zjawisko tym bardziej niepokojące, że równocześnie wydłuża się długość życia Polaków i Polek, przybywa więc osób wymagających wieloletniej profesjonalnej opieki pielęgniarskiej.

Z Raportu przygotowanego przez Radę wynika, że niespełna pięć lat Polacy mogą zostać pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej. Za siedem lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce może zmniejszyć się o 54 tys. W zawodzie tym pojawiła się ogromna luka pokoleniowa – starsze pielęgniarki wkrótce zaczną przechodzić na emerytury, zaś młodych jest za mało, by mogły je zastąpić.

 - Brak pielęgniarek to jednak problem, który dotknie nie tylko system ochrony zdrowia w Polsce, ale również system opieki nad osobami niesamodzielnymi, których dużą część stanowią osoby starsze – wyjaśniała podczas konferencji towarzyszącej podpisaniu deklaracji Grażyna Rogala-Pawelczyk.

Krzysztof Jakubowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Domów Opieki wyjaśnił, że stowarzyszenie poparło deklarację pielęgniarek m.in. ze względu na troskę o zachowanie właściwych standardów w opiece długoterminowej.  - Odpowiednia liczba personelu, zarówno medycznego, jak i niemedycznego jest tego niezbędnym elementem - wyjaśnił.

Podkreślił również, że przy okazji kampanii prowadzonej przez pielęgniarki Stowarzyszenie chciałoby także zwrócić uwagę na problemy, przed jakimi staje środowisko domów opieki.

- Z niepokojem obserwujemy rosnącą liczbę domów opieki, które pozostają poza jakąkolwiek kontrolą. Przypominam - podmiot prowadzący tego typu placówkę musi uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez wojewodę. Według naszych danych w tej chwili aż 15-20 proc. prywatnych domów opieki nie posiada takiego wpisu - powiedział Jakubowski.  

- Wynika to z różnicy między liczbą podmiotów wpisanych do rejestrów w poszczególnych województwach, a liczbą tego typu placówek zamieszczających informacje o sobie na portalach internetowych gromadzących te informacje – wyjaśnił.

Innym problemem, na który zwrócił uwagę zarówno Jakubowski, jak i pozostali uczestnicy konferencji jest brak standaryzacji usług opiekuńczych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dopiero rozpoczyna prace nad uregulowaniem tej kwestii.

Zdaniem przedstawicieli rynku opieki ich wprowadzenie na wstępie pokazałoby, jak trudna i wymagająca zaangażowania jest to praca, oraz jak dużych kompetencji wymaga. Dalszym krokiem byłaby walka o wyższe wynagrodzenia. - W tej chwili są one rażąco niskie, co prowadzi m.in. do kłopotów ze znalezieniem odpowiedniego personelu - tłumaczyli.

- Podam przykład tzw. opiekunek domowych, którym ośrodki pomocy społecznej zlecają opiekę nad swoimi podopiecznymi w domach. Najczęściej Ośrodek wyłania w przetargu Agencję, która zatrudnia takie osoby. W 2009 r. przetarg wygrała agencja, która zaoferowała stawkę 11 zł za godzinę opieki. W 2014 r. - 9,49 zł. Ta kwota trafia do Agencji. Sama opiekunka dostaje 5 zł za godzinę. Mówi się, że opiekunki w Polsce zarabiają 2,5 tys. zł miesięcznie. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby tak było - mówiła Janina Trębicka, konsultant ds. usług opiekuńczych Ośrodka Pomocy Społecznej M. St. Warszawy Dzielnicy Targówek.

Trębicka podkreśliła, że problemy demograficzne, o których mówi się w przypadku pielęgniarek wkrótce dotkną również środowisko opiekuńcze.  - W Agencja, z która współpracujemy zatrudnia 65 kobiet. Tylko 3 z nich to osoby młode, studentki, które w ten sposób dorabiają w czasie nauki. Pozostałe to osoby, które są już w wieku emerytalnym.

Kolejnym problemem, na który zwrócono uwagę jest zróżnicowanie płac personelu medycznego i niemedycznego domów opieki.  - Sytuacja ta nie sprzyja budowaniu silnego zespołu, który pracowałby na rzecz podopiecznych - argumentowano.

- Pielęgniarka i opiekun powinni być jak tandem, a nie jak przeciwnicy - powiedziała Rogala-Pawelczyk. - Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie standardów płacowych również w zawodach opiekuńczych - dodała.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że podpisana deklaracja ma szansę stać się początkiem ściślejszej współpracy obydwu środowisk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.