Pielęgniarki szykują się do protestów i być może strajku generalnego

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   03 grudnia 2014 16:36


Pielęgniarki szykują się do protestów i być może strajku generalnego Fot. archiwum

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął uchwałę o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej w celu poprawy warunków pracy, a w razie konieczności - podjęcia strajku generalnego w 2015 r.

Jak poinformował w środę (3 grudnia) związek, oprócz podjęcia uchwały Zarząd Krajowy powołał także sześcioosobowy zespół, który opracuje harmonogram działań oraz zakres i formy akcji.

Przewodnicząca związku Lucyna Dargiewicz wyjaśniła, że "sytuacja już tak nabrzmiała, że Zarząd Krajowy postanowił podjąć uchwałę o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych".

- Na jedną pielęgniarkę przypada na oddziale 20-30 pacjentów. Takie obciążenie pracą zagraża bezpieczeństwu pielęgniarek oraz pacjentów - zaznaczyła. Dodała, że obciążenie taką liczbą pacjentów to bardzo odpowiedzialne i ciężkie zadanie nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. Według niej, pielęgniarek w Polsce jest zbyt mało, a większość to osoby w wieku ok. 50 lat.

- Pielęgniarki same nie mają czasu pójść na zwolnienie czy rehabilitację, a codziennie dźwigają pacjentów - podkreśliła Dargiewicz. Według niej, brakuje także systemu wsparcia psychologicznego dla pielęgniarek pracujących np. na oddziałach onkologicznych.

Jak dodała, pracy jest coraz więcej, a zarobki są bardzo niskie, co zniechęca młode osoby do kształcenia się w tym kierunku. - Po studiach pielęgniarka w Polsce może liczyć na pensję w wysokości dwa tysiące zł brutto, więc większość młodych wyjeżdża do pracy za granicę - zaznaczyła.

Dargiewicz zwróciła uwagę, że wielokrotnie już związek wskazywał na te problemy m.in. w pismach do resortu zdrowia.

OZZPiP jest największą organizacją związkową wśród zawodów medycznych w Polsce. Związek został założony w 1995 r. i w tej chwili liczy ok. 80 tys. członków. Działa w ponad 600 szpitalach, przychodniach i innych instytucjach opieki zdrowotnej na terenie całego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.