Pierwsze umowy na dzienne domy opieki medycznej: szanse powodzenia są duże, ale…
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   29 czerwca 2016 12:13

Eksperci mają zastrzeżenia, ale twierdzą, że dzienne domy opieki medycznej mogą być „dobrym produktem” dla seniorów. W czerwca 2016 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało pierwsze sześć umów na dofinansowanie tworzenia DDOM dla osób starszych. Ważne, żeby program nie zakończył się na etapie pilotażu.

Zdaniem dra Jarosława Derejczyka, dyrektora Szpitala Geriatrycznego w Katowicach (należy do Grupy EMC Szpitale) i śląskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii, kluczem do sukcesu projektu będzie dobre monitorowanie pilotażu, dyskurs urzędników z podmiotami leczniczymi oraz wypracowanie odpowiednich standardów. 

W sumie w całej Polsce ma powstać 54 dziennych domów opieki medycznej, a na pilotaż przeznaczono nieco ponad 52 mln zł. „Projekty przyczynią się do rozwoju środowiskowych form opieki medycznej. Umożliwi to pacjentom życie w społeczeństwie i zapewnienie odpowiedniego wsparcia" - informuje resort zdrowia.

Konkurs na tworzenie DDOM został ogłoszony 23 lipca 2015 r. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Beneficjentami mogły być tylko podmioty lecznicze posiadające kontrakt z NFZ i funkcjonujące co najmniej od 1 stycznia 2012 r. Każdy z wybranych projektów mógł liczyć na dofinansowanie na poziomie ok. 1 mln zł.

Dla kogo opieka dzienna?
DDOM mają powstawać jako wyodrębniona część placówki podstawowej opieki zdrowotnej, kompleksu szpitalnego, poradni geriatrycznej, ale mogą być także odrębnym podmiotem leczniczym. Mają zapewniać opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych.

W DDOM jednocześnie będzie mogło przebywać nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15 pacjentów, bezpośrednio po przebytej hospitalizacji lub korzystający z niej w ciągu ostatnich 12. miesięcy oraz ze stopniem niesamodzielności 40-65 pkt w skali Barthel  (stan pacjenta ''średnio ciężki' - częściowo nie radzi sobie z czynnościami życia codziennego).

- Pomysł tworzenia np. DDOM jako formy dziennej opieki medycznej i przeniesienia do takich miejsc części diagnostyki uważam za dobry i sprawdzony w świecie. Co prawda w polskich warunkach taki system musimy dopiero „wyrzeźbić”, ale to bardzo dobrze, że pomysł zagościł pod dachy szpitali - mówi dr Jarosław Derejczyk.

Jednocześnie tłumaczy, że adaptacja osób, które trafiają w okresie późnej starości do szpitali, jest dość mocno ograniczona, gdyż seniorzy mają często deficyty poznawcze, głównie w formie łagodnych zespołów otępiennych.

- Nie są one diagnozowane zbyt powszechnie. Ten brak informacji, a często i niewiedza o nich powodują, że w szpitalach osoby 80+ są traktowane jak pacjenci w sile wieku. Tymczasem ilość hormonów stresu, które starszy człowiek generuje na skutek znalezienia się w nowym otoczeniu jest tak duża, że nierzadko występują  zespoły majaczeniowe generowane nowym, obcym środowiskiem - wyjaśnia dr Derejczyk.

Tłumaczy, że opieka nad starszym pacjentem w takich udomowionych warunkach szpitalnych (w DDOM - red.) jest zdecydowanie mniej stresogenna i rzadziej powoduje tego typu reakcje. 

Wymogi zweryfikuje rzeczywistość
Te podmioty, które chciały prowadzić DDOM, musiały zadeklarować, że spełnią określone wymogi. Zdaniem niektórych były one zbyt wyśrubowane lub "nietrafione" i przez to nie zdecydowali się startować w konkursie MZ.

Dr Anna Jakrzewska-Sawińska, wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe", prowadzi dzienny dom wsparcia dla osób z zaburzeniami funkcji poznawczych m.in dzięki dofinansowaniu z budżetu Poznania. Uważa, że pewne wymogi w ministerialnym pilotażu DDOM są, szczególnie w przypadku poradni geriatrycznych, "nie do przyjęcia".

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR