PIGC: trzeba promować zawód opiekuna osób niesamodzielnych
Autor: DKX/Rynek Seniora   20 kwietnia 2015 13:17

Polska Izba Gospodarcza Czystości dąży do wdrożenia na rynek nowego zawodu - opiekuna osób niesamodzielnych. Podczas zbliżających się targów ISSA INTERCLEAN CEE 2015 przedstawiciele PIGC zaprezentują, dlaczego nowa profesja to wielka szansa na to, by obecne i przyszłe pokolenia Polaków sprostały jednemu z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych naszego kraju.

Polska należy do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie - jak wynika z raportu agencji Moody’s Investors Service w roku 2015 około 15,3% mieszkańców naszego kraju będzie miało 65 lub więcej lat.

W ten sposób już dziś klasyfikujemy się wśród narodów starych, a za 15 lat odsetek seniorów wzrośnie według prognoz aż do 22,1%. Właściwe dostosowanie się do zmian w strukturze ludności staje się koniecznością - i to z wielu powodów: coraz więcej osób będzie korzystało z ośrodków opieki, a część z nich - mimo że pozostanie w domach - nadal nie obejdzie się bez dodatkowej pomocy wykwalifikowanych pracowników.

Z uwagi m.in. na te kwestie, zwiększenie profesjonalizmu świadczonych usług z obszaru opieki przedmedycznej, dietetyki oraz utrzymania czystości stawia sobie za cel PIGC.

Umiejętności pracownika zatrudnionego w charakterze opiekuna osób niesamodzielnych pozwoliłyby na profesjonalną pomoc nie tylko seniorom, którzy często – z uwagi na ograniczoną możliwość poruszania się lub niesprawność intelektualną – mają problem z wykonywaniem codziennych czynności.

Popularyzacja nowego zawodu zwiększyłaby także poziom wsparcia dla osób niepełnosprawnych –  od dłuższego czasu problem ludzi po wypadkach lub posiadających trwałe uszkodzenia ciała nie został rozwiązany. Wciąż na rynku brakuje specjalistów, posiadających odpowiednie kwalifikacje i którzy są w stanie zapewnić pacjentom wysokiej jakości wsparcie przedmedyczne i opiekę pourazową.

- Nowy zawód - opiekun osób niesamodzielnych - istotnie zwiększa wiarygodność usług świadczonych na rzecz najbardziej potrzebujących. Każdy opiekun przechodzi kursy szkoleniowe z najbardziej pożądanych dziedzin, m.in.: psychologii, opieki przedmedycznej, dietetyki i gotowania oraz utrzymania czystości. W ten sposób możemy być pewni, że seniorom czy osobom niepełnosprawnym zostanie udzielona w pełni profesjonalna pomoc i nie będziemy obawiać się, czy osoby – często zatrudnianie bez umowy - poradzą sobie z tak odpowiedzialnymi zadaniami - mówi prof. Jacek P. Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

- Korzystanie z usług wykwalifikowanych opiekunów wyeliminuje także zjawiska patologiczne, w tym kradzieże, jakie niestety mają nadal miejsce w domach seniorów. Co więcej zmniejszy się szara strefa zatrudnienia, co doprowadzi do spadku bezrobocia oraz zwiększenia wpływów z tytułu podatków do budżetu państwa. Pozytywne skutki wprowadzania nowego zawodu odczuje – w sposób pośredni bądź bezpośredni -  bardzo wielu Polaków - dodaje.

Szacowana liczba osób, które mogą znaleźć zatrudnienie jako opiekun osób niesamodzielnych, to w tej chwili - zdaniem branżowych specjalistów - około kilkadziesiąt tysięcy Polaków. W przyszłości należy spodziewać się dalszego wzrostu spowodowanego dynamicznym starzeniem się społeczeństwa.

Eksperci podkreślają jednocześnie, że zawód ten może wpłynąć wymiernie na standard życia potrzebujących tylko przy odpowiednim wsparciu Ministerstwa Pracy. Podwyższenie poziomu umiejętności pracowników odpowiedzialnych za wsparcie seniorów i niepełnosprawnych nastąpi ich zdaniem wtedy, gdy zostaną uruchomione programy pozwalające na sukcesywne wdrożenie profesji w życie. Za przykład podają ulgi w podatkach w pierwszych latach prowadzenia tego typu działalności.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.