Piła: każda potrzebująca osoba ma uzyskać dostęp do "przycisku życia"

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 maja 2018 10:10


Piła: każda potrzebująca osoba ma uzyskać dostęp do "przycisku życia" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Piła wdraża system całodobowej teleopieki dla osób, którym ze względu na wiek czy stan zdrowia może być potrzebna nagła pomoc. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kupuje 130 tzw. przycisków życia, docelowo program ma objąć wszystkie potrzebujące osoby, podopiecznych MOPS.

W przedsięwzięcie zaangażowana jest lokalna straż miejska. Usługa zapewnia użytkownikom bezpłatny elektroniczny monitoring i możliwość przyzywania natychmiastowej pomocy w przypadku zagrożenia ich życia, zdrowia, bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania oraz w najbliższym otoczeniu.

Pilski samorząd poinformował o pomyślnym zakończeniu testów przedsięwzięcia. Uczestniczyło w nich 10 osób.

- Z "przyciskiem życia" mamy tylko dobre doświadczenia. Dzięki możliwości szybkiego powiadamiania, a co za tym idzie błyskawicznej reakcji służb medycznych, już 5 razy uratował życie pilanom uczestniczącym w pilotażu - powiedział prezydent miasta Piotr Głowski.

Jak dodał, program będzie finansowany ze środków gminy, osoby nim objęte nie poniosą żadnych kosztów z tytułu korzystania z usługi.

- Oferowana pomoc nie jest skierowana do wszystkich, bo nie mamy takich możliwości finansowych. Nawet nie chcielibyśmy zastępować rodzin, które powinny zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich. Usługę "przycisk życia" kierujemy do podopiecznych MOPS-u, czyli pilan samotnych i takich, których nie stać na zakup - powiedział.

W pozostałych przypadkach konieczny będzie zakup i opłata za wpięcie się w sieć obsługującą system. Sama usługa natomiast, będzie świadczona za darmo. Ten etap działania systemu jest jeszcze w przygotowaniu.

- Musimy to robić z rozwagą, bo tych zgłoszeń jest wbrew pozorom dużo, a zależy nam żeby opieka była skuteczna i żebyśmy nie musieli się za chwilę zastanawiać jak poprawić funkcjonowanie projektu - powiedział Głowski.

Według lokalnego samorządu, pomysł zaangażowania w projekt straży miejskiej różni Piłę od innych miast, gdzie zarządzaniem, nadzorowaniem, powiadamianiem zajmują się firmy komercyjne. Nie mają one jednak takich uprawnień, jak strażnicy. To chociażby możliwość wejścia do mieszkania osoby potrzebującej pomocy, czy przechowywanie kluczy do mieszkań seniorów korzystających z usługi.

W najbliższym czasie pilska straż miejska ma być wyposażona w samochód służący wyłącznie do obsługi programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR