Płock: powstaje dom dziennego pobytu seniora z budżetu obywatelskiego
Autor: PAP   02 czerwca 2015 09:07

Rusza budżet obywatelski Płocka na 2016 r. To czwarta z kolei edycja tego projektu. Prezydent Płocka Andtrzej Nowakowski zapowiedział, że do jesieni gotowych będzie zgłoszonych w ub. r. kilkanaście inwestycji osiedlowych, a do etapu projektowego przejdzie inicjatywa utworzenia młodzieżowego domu kultury wraz z domem seniora.

Jak poinformował prezydent , nie jest wykluczone, że kwota przeznaczana na budżety obywatelskie będzie w przyszłości większa, niż obecne 5 mln zł. - Chcemy by w kolejnych latach pula pieniędzy na budżet obywatelski rosła. W obecnym wydaniu kwota pozostała na dotychczasowym poziomie, ponieważ miasto przygotowuje się do ważnych inwestycji, także z wykorzystaniem środków unijnych, i potrzebne są środki na wkład własny - oświadczył Nowakowski.

Przedsięwzięcia do budżetu obywatelskiego Płocka, które zostaną zapisane w budżecie miasta na 2016 r., można zgłaszać do 30 czerwca. Ich zweryfikowanych lista będzie gotowa w sierpniu. Głosowanie mieszkańców miasta zaplanowano w terminie od 12 września do 2 października. Podobnie, jak rok wcześniej, także teraz przyjęto, że koszt zgłaszanej inwestycji ogólnomiejskiej nie może przekraczać 800 tys. zł, a osiedlowej, dla każdego spośród 21 osiedli mieszkaniowych, nie może być wyższy niż 200 tys. zł.

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu będą wszyscy mieszkańcy Płocka zameldowani tam na pobyt stały lub czasowy, w tym także ci, którzy najpóźniej 2 października, czyli w ostatnim dniu głosowania, ukończą 16 rok życia.

Każdy uprawniony będzie mógł zagłosować raz, oddając najwyżej dwa głosy - po jednym na projekt ogólnomiejski i osiedlowy. W przypadku tej ostatniej kategorii głosować będzie można na dowolną inwestycję osiedlową, niezależnie od miejsca zamieszkania na konkretnym osiedlu.

W ramach budżetu obywatelskiego Płocka na 2015 r. zgłoszono w sumie 74 projekty. Po weryfikacji pod względem formalno-prawnym pod głosowanie poddano 58. Ostatecznie wybrano dwa przedsięwzięcia ogólnomiejskie i 17 inwestycji osiedlowych.

W kategorii ogólnomiejskiej zdecydowano wówczas o utworzeniu za 800 tys. zł młodzieżowego domu kultury wraz z domem dziennego pobytu seniora z możliwością rehabilitacji oraz o stworzeniu murali o tematyce historycznej "Płock - miasto bohater" za 70 tys. zł, nawiązujących do ważnych wydarzeń z dziejów miasta. Przeznaczono na to część niewykorzystanej kwoty z puli projektów osiedlowych.

W głosowaniu nad projektami budżetu obywatelskiego Płocka na 2015 r. udział wzięło niewiele ponad 2 tys. osób. 

Nowakowski zapowiedział, że do jesieni gotowych będzie zgłoszonych poprzednio kilkanaście inwestycji osiedlowych, a do etapu projektowego przejdzie inicjatywa utworzenia młodzieżowego domu kultury wraz z domem seniora. W tym czasie gotowy ma być również projekt murali historycznych.

Z wcześniejszych edycji budżetu obywatelskiego Płocka zrealizowano m.in.: salę sensoryczną ze specjalistycznym wyposażeniem do rehabilitacji dzieci, plac edukacyjny wyposażony w model Układu Słonecznego i bryły geometryczne, kryte boisko dla dzieci oraz projekt ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych w mieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.