PO chce zwolnić weteranów powstania z opłat za pobyt w domach opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 września 2016 09:39


PO chce zwolnić weteranów powstania z opłat za pobyt w domach opieki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uczestnicy powstania warszawskiego będą zwolnieni z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej - zakłada projekt ustawy, którego złożenie zapowiedzieli politycy PO. Według ich pomysłu koszty będą po połowie pokrywane z budżetu państwa i przez samorządy.

Poseł PO Marcin Święcicki powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej (19 września) w Sejmie, że obecnie żyje ok. dwa tysiące uczestników powstania, z czego tysiąc w Warszawie. Zapowiadany przez PO projekt - jak tłumaczył - jest odpowiedzią na postulaty, które formułowali sami powstańcy, a jego koszt - jak zaznaczył - nie będzie duży.

- Szacujemy, że rocznie do tego rodzaju pomocy może się zgłosić maksimum 300 osób, ale pewnie będzie mniej. W tej chwili w warszawskich domach opieki społecznej przebywa 43 kombatantów - podkreślił Święcicki.

W projekcie nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o pomocy społecznej zapisano, że koszt pobytu kombatantów w domu pomocy społecznej będzie pokrywany "w 50 proc. przez gminę w ramach realizacji jej zadań własnych", a pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu państwa, jako zadanie zlecone gminie z zakresu administracji rządowej.

Według autorów projektu koszt dla budżetu państwa objęcia pomocą wszystkich mieszkających w Polsce powstańców, czyli 2055 osób wyniósłby ok. 60 mln zł.

Według szacunków z uprawnienia może skorzystać 15 proc., czyli 308 osób.

- Przyjmując średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej (na podstawie kosztu 10 warszawskich domów pomocy społecznej) 4835 zł, roczny koszt dla budżetu państwa szacuje się na 8,9 mln zł - czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z nim gdyby pobytem w domu pomocy społecznej było zainteresowanych 30 proc. żyjących uczestników powstania, to koszt ten wyniósłby ok. 18 mln, a przy zainteresowaniu 60 proc. - ok. 36 mln.

Posłanka PO, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że Platforma złoży projekt w ciągu dwóch dni. - To nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest to kolejny krok, który ułatwi i tak trudne życie powstańców - powiedziała Kidawa-Błońska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR